Poleg tega bodo morali mejnemu policistu povedati, kje bodo prebivali in koliko časa bodo tam ostali, posredovati pa mu bodo morali tudi svojo telefonsko številko.
Hrvaški zavod za javno zdravje je v soboto objavil natančna navodila glede izjem in pravil ob odprtju mej za državljane EU-ja, ki morajo na Hrvaško iz gospodarskih ali osebnih razlogov.
Potem ko so v Zagrebu v soboto napovedali, da bodo omogočili vstop v državo državljanom Evropske unije iz poslovnih razlogov ali drugih gospodarskih interesov kot tudi nujnih osebnih razlogov, je hrvaški zavod v soboto pozno zvečer objavil natančna navodila. Iz njih je razvidno, da lahko slovenski državljani, ki imajo na Hrvaškem nepremičnino ali plovilo, svobodno prečkajo mejo.
Dokazilo o lastništvu in merjenje temperature
Kot pogoj za vstop na Hrvaško morajo državljani EU-ja med drugim predložiti bodisi dokumentacijo, ki se nanaša na lastništvo nepremičnine oziroma plovila, bodisi povabilo poslovnega subjekta, zaradi katerega potujejo na Hrvaško. Policistom bodo morali povedati, kam so namenjeni, kje bodo bivali, koliko dni nameravajo ostati, in jim pustiti telefonsko številko.
V okviru rahljanja ukrepov ni več predvidena 14-dnevna obvezna karantena, se pa morajo tisti, ki bodo šli na Hrvaško, držati epidemioloških ukrepov, s katerimi jih bo seznanila policija ob vstopu v državo. Pomembno je, da imajo v prvih 14 dnevih bivanja čim manj stikov z drugimi, zunaj opravljajo najnujnejša dela, pri gibanju na prostem pa upoštevajo varnostno razdaljo oziroma nosijo zaščitne maske.
Tujci si bodo morali dnevno meriti temperaturo in se javiti najbližjemu epidemiologu po telefonu, če bo ta presegla 37,2 stopinje Celzija ali če bodo imeli simptome bolezni. Svojega bivališča naj v tem primeru ne zapuščajo, še svetuje hrvaški zavod za javno zdravje.
Po vrnitvi domov pa v karanteno
Pri slovenski policiji pa so danes za STA pojasnili, da slovenska stran ni spremenila odloka o prehajanju mejnih prehodov med epidemijo novega koronavirusa, kar pomeni, da se potnikom ob vstopu v Slovenijo odredi sedemdnevna karantena. Za spremembo odloka je pristojno ministrstvo za zdravje, so pojasnili na ministrstvu za notranje zadeve.
V okviru odloka veljajo nekatere izjeme, med drugim za čezmejne dnevne delovne migrante, osebe, ki se udeležijo pogreba bližnjega sorodnika v sosednji državi, tovorni promet, tranzitne potnike ter dvolastnike ali najemnike zemljišč, ki so državljani Slovenije, Avstrije, Italije in Madžarske.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje