V Bazovici se je popoldne na tradicionalni slovesnosti v spomin na primorske protifašiste zbralo več sto ljudi z obeh strani meje.
Letošnja slovesnost je potekala v znamenju več okroglih obletnic, minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Gorazd Žmavc pa je v govoru poudaril tako pomen žrtve bazoviških junakov kot tudi sožitja med narodi.
Tradicionalna slovesnost v Bazovici pri Trstu obuja spomin na primorske protifašiste in rodoljube, člane tajne organizacije Borba - Ferda Bidovca, Franja Marušiča, Alojza Valenčiča in Zvonimirja Miloša, ki so jih 6. septembra 1930 pri Bazovici ustrelili na podlagi obsodbe italijanskega fašističnega posebnega sodišča.
Prvi antifašizem v Evropi
Upor primorskih Slovencev in istrskih Hrvatov je bil prvi antifašizem v Evropi, pri čemer tudi sedanja Evropa in Evropska unija slonita na temeljih protifašizma, je spomnil predsednik odbora za proslavo bazoviških junakov Milan Pahor.
Letošnja slovesnost se poleg tega uvršča med pomembne obletnice, od 75. obletnice ustanovitve Osvobodilne fronte in 60-letnice italijanske republike do 25-letnice samostojne Slovenije. Vse ti mejniki po njegovem "simbolizirajo upor proti fašističnemu in nacističnemu okupatorju, vendar tudi željo po preživetju in prizadevanju za mir, svobodo in sožitje".
Minister Žmavc pa je opozoril, da nas štiri žrtve prvega tržaškega procesa "spominjajo na čase, ko slovenski jezik ni bil zaželen, ko je biti Slovenec, in to javno, pomenilo vnaprejšnjo obsodbo". Štirje junaki so se po njegovih besedah tega zavedali, "a je njihova ljubezen do slovenstva bila večja od nevarnosti, ki so jih obkrožale".
Kot je dodal minister, bomo tudi zaradi njihove požrtvovalnosti v času fašizma in narodnoosvobodilnega boja lahko prihodnji teden praznovali dan vrnitve Primorske k matični domovini.
Prizadevanje za slovenski jezik in kulturo
Žmavc je sicer poudaril še, da si moramo še naprej prizadevati, da se slovenski jezik in kultura na tukajšnjem ozemlju ohranita na vseh civilno-političnih ravneh, obenem pa stremeti k mirnemu sobivanju, čemur so namenjeni tudi mednarodni dogovori in sporazumi, ki se morajo dosledno uveljaviti.
Kot je še ocenil minister, živimo v časih, ko so ponovno na prepihu pomembne človeške vrednote, kot so poštenje, sprejemanje odgovornosti, pravica do domovine in lastnega jezika in sprejemanje raznolikosti. "Želim si, da bi se poguma bazoviških žrtev zavedali vsi, ki danes soustvarjajo našo prihodnost," je sklenil Žmavc.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje