Kriv naj bi bil slovenski javnofinančni primanjkljaj, ki se hitro zvišuje, država pa bi z ukinitvijo teh dveh socialnih ukrepov letno privarčevala 57 milijonov evrov, saj jo šolska prehrana stane 43 milijonov, brezplačen vrtec pa 14 milijonov evrov. Kot opozarja državna sekretarka na ministrstvu za finance Helena Kamnar, je bilo lansko leto sprejetih precej zakonov, ki so širili pravice državljanov, a postavlja se vprašanje, če si država vse to lahko privošči.
Kot je dejala za TV Slovenija, bi bila brezplačna prehrana, ki so je trenutno deležni vsi dijaki, lahko vezana na socialni položaj otrok. Prav tako je problematičen brezplačen vrtec za drugega otroka v družini. Oba ukrepa bosta morda ukinjena že s prihodnjim rebalansom proračuna.
"Denar naj se poišče drugje"
V SDS že napovedujejo, da predlogu ne bodo pritrdili. Kot meni Alenka Jeraj, so v prejšnjem mandatu z ukrepi dosegli visoke standarde, zato jih tako razmišljanje čudi. Poleg tega je po njenih besedah vlada ob rebalansu za 15 odstotkov povečala odhodke, zlasti za reprezentanco, plače in materialne stroške. Tudi po mnenju Dušana Semoliča, ZSSS, bi bilo treba denar poiskati kje drugje, ne na račun otrok.
E. S.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje