Poslanci dveh opozicijskih strank so na vlado naslovili javno pismo, v katerem jo ob dramatičnem opisu stanja v državi leto pred koncem mandata pozivajo k ponovni vzpostavitvi socialnega in političnega dialoga.
Zavrnjenih je bilo več sto konkretnih protikriznih ukrepov, ki so jih predlagale vse tri opozicijske stranke (SNS, SLS in SDS), vlada pa ima - z zamudo - zdaj na pladnju enake rešitve, so zapisali v pismu ter dodali, da bodo zaradi spremenjenih pogojev ti ukrepi imeli bistveno manjše učinke.
Bodo izsilili predčasne volitve?
"Ta poziv naslavljamo kot zadnji apel k streznitvi - k vzpostavitvi socialnega in političnega dialoga v Sloveniji," so zapisali ter dodali: "Pričakujemo razumen odziv, sicer nam ne bo preostalo nič drugega, kot da izsilimo predčasne volitve in tako skrajšamo agonijo propadanja ter zavarujemo našo gospodarsko in socialno prihodnost."
"Zgodovinski rekord insolventnih podjetij"
Slovenija je iz vodilne države članice Evropske unije po hitrosti razvoja padla na njeno začelje, so zapisali poslanci SDS-a in SNS-a. Državni dolg se je povečal s šestih na 13 milijard evrov, število brezposelnih pa s 60.000 na 120.000. Bančni sektor ne deluje zadovoljivo, plačilna nedisciplina je dosegla dramatične razsežnosti, število plačilno nesposobnih podjetij pa je doseglo "zgodovinski rekord", so zapisali v pismu, ki so mu dodali tudi svoje podpise.
Pri tem propadajo celotne proizvodne verige sicer dobrih podjetij in obrtnikov, a ne zaradi gospodarske krize, temveč zaradi nedelovanja pravne države in trga finančnih storitev, trdijo poslanci.
"Namesto gospodarstva zakoni o arhivih"
"Namesto hitrih in učinkovitih ukrepov za pospešitev gospodarske rasti in ustvarjanja novih delovnih mest po nujnem ali hitrem postopku sprejemate in pripravljate razne klientelistične in ideološke akte, od ureditve odvetniških tarif do zakona o RTV in zakona o zapiranju arhivov," očitajo. Pri tem dodajajo, da vlada pospešeno zadolžuje mlade generacije, hkrati pa z neustrezno politiko uničuje delovna mesta, dostojno starost pa po njihovih trditvah ogroža pokojninska reforma.
"Upokojenci nepotreben strošek"
Še več, vlada popolnoma ignorira upokojensko generacijo in jo obravnava kot nepotreben strošek, trdijo opozicijski poslanci. Ob tem pa upokojencem, pa tudi študentom vlada v zameno ponuja malo delo skoraj brez pravic, medtem ko je študentsko delo predstavljalo "osnovni vir za njihov študij in preživetje".
Po trditvah poslancev vlada nadaljuje tudi politiko "pogubne centralizacije" države, ki še poglablja razvojni razkorak med razvitimi in manj razvitimi regijami. To po njihovem prepričanju prinaša tudi neenakomerno razporejenost bremena brezposelnosti po državi. Izrazili so prepričanje, da se v centru države krepi nepregledna državna administracija, "pravo gojišče korupcije in klientelizma".
Stanje političnega in socialnega dialoga
"Popolnoma ste degradirali tudi politični dialog v državi, pojedli obljubo o razvojnem partnerstvu in brez posvetovanja z opozicijo podpisali arbitražni sporazum s sosednjo državo," vladi in koaliciji sporočajo poslanci.
Opozorili še na "brezobzirno" kršenje ustave in poslovnika državnega zbora, kar se je pokazalo tudi na primeru imunitete osumljenega celjskega sodnika. Poudarjajo, da bo breme, ki ga s tako politiko prelagajo na naslednje mandate, zgrmelo na vse in za daljši čas pod sabo pokopalo ustavne določbe o pravni ter socialni državi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje