Trojica ves čas zatrjuje, da so nedolžni. Foto: BoBo
Trojica ves čas zatrjuje, da so nedolžni. Foto: BoBo

Na prvostopenjsko obsodilno sodbo v zadevi Patria so se pritožili vsi trije obsojeni - predsednik SDS-a in nekdanji premier Janez Janša, brigadir Tone Krkovič in prokurist Rotisa Ivan Črnkovič.

Janša je bil 5. junija lani zaradi obtožb o kaznivih dejanjih, povezanih z dajanjem ali sprejemanjem daril za nezakonito posredovanje v postopku izbora in nakupa finskih osemkolesnih oklepnikov, obsojen na dve leti zapora, Krkovič in Črnkovič pa sta dobila kazen 22 mesecev zapora. Vsi trije so sodni postopek že na samem začetku označili za politični konstrukt in ves čas zatrjevali, da so nedolžni in da proti njim ni nobenih dokazov. Zato so višjemu sodišču predlagali, naj jih oprosti.

Statistika ni na strani obtožencev
A kot kaže sodna statistika ministrstva za pravosodje, pritožbe na sodbo prvostopenjskega sodišča v veliki večini primerov vloži le obtoženec, saj tožilci v štirih od petih primerov na prvi stopnji dosežejo obsodilno sodbo.

Statistični podatki za zadnja leta kažejo, da okoli 70 odstotkov pritožnikov sodbo izpodbija neuspešno. Po podatkih iz leta 2009, denimo, so vsa štiri višja sodišča v Sloveniji skupaj rešila 4.884 zadev. Pritožbi je sodišče ugodilo v 1.295 primerih. Kar 3.387 pritožb so zavrnili, kar predstavlja 69,35 odstotka rešenih zadev. Poleg tega so 54 pritožb zavrgli, 148 pa se jih je rešilo na drug način.

Med primeri, ko je bilo pritožbi ugodeno, je 647 takih, v katerih so višji sodniki sodbo razveljavili (bodisi zaradi zmotne ali nepopolne ugotovitve dejanskega stanja bodisi zaradi bistvene kršitve določb kazenskega postopka). V 520 primerih so spremenili kazni, v 128 primerih pa so odločbo sodišča prve stopnje spremenila zaradi kršitve kazenskega zakona.

Precej podobne številke veljajo tudi za naslednja leta - leta 2010 je bila pritožba zavrnjena v 70,2 odstotka primerov, ugodilo pa se ji je v 24,26 odstotka primerov. Leta 2011 so višji sodniki zavrnili 70,64 odstotka pritožb, ugodili pa 24,21 odstotka pritožb.