ŠOS-ova stratetgija zaposlovanja obsega dve knjigi. Foto: ŠOS
ŠOS-ova stratetgija zaposlovanja obsega dve knjigi. Foto: ŠOS

V ŠOS-u želijo, da bi strategija, predstavljala začetek oblikovanja dokumenta na državni ravni, ki bi izboljšal položaj diplomantov na trgu dela. Kot je dejal predsednik ŠOS-a Tomaž Frelih, se je delež brezposelnih mladih izobražencev od leta 2000 povečal s 4000 na okoli 7.300, od tega jih 80 odstotkov išče prvo zaposlitev.

Mladi s smernicami na trgu dela slabo seznanjeni
Vzrok za visoko brezposelnost mladih je po besedah Freliha predvsem slaba informiranost o smernicah na trgu dela. Kot je poudarila vodja zaposlovanja mladih na ŠOS-u Vesna Miloševič, bi bilo treba mlade že med izobraževanjem informirati o zaposlitvah v procesih individualnega načrtovanja. Želimo, da bi že delo preko študentskega servisa opravljali v svoji stroki in se tako povezali s trgom dela, je pojasnila.

Cotmanova: V pripravi že poseben razpis
Cotmanova je v odgovor poudarila, da je zaposlovanje mladih še vedno ena od prioritet ministrstva, v pripravi pa je tudi javni razpis Spodbujanje zaposlovanja mladih brezposelnih oseb, ki delodajalcem zagotavlja tudi subvencije za zaposlitev. Dodala je, da je vesela aktivne vloge mladih pri zaposlovanju in da bo strategija ministrstvu dobrodošla pri nadaljnjih nalogah.

E. S.