Ugotavljanje morebitne politične odgovornosti nosilcev javnih funkcij je zahteval državni svet na pobudo svetnika Adolfa Zupana.
DZ je preiskavo odredil brez glasovanja, njegov predsednik France Cukjati pa je parlamentarno mandatno-volilno komisijo pozval, naj do prihodnjega rednega zasedanja pripravi predlog sestave komisije.
Komisija naj bi preiskala delo tožilcev in nadzor nad njimi ter ugotavljala morebitno odgovornost politike ali posameznikov, da nekatere velike afere niso dobile sodnega epiloga.
Brez poslancev SNS-a
V triurni razpravi je bilo razvidno, da preiskavo podpirajo poslanci koalicijskih SDS-a, NSi-ja, SLS-a in DeSUS-a, medtem ko imata opozicijska LDS in ZLSD nekaj pomislekov. Dvomili so o uspešnosti komisije in menili, da bo preiskavo oviralo predvsem tožilstvo. Poslanci SNS-a so sejo obstruirali zaradi domnevnih kršitev poslovnika.
Le dva proti aboliciji
Državni zbor je z veliko večino izglasoval tudi zakon o aboliciji določenih lažjih prekrškov. Zakon predvideva ustavitev nekaterih postopkov o lažjih prekrških in odpustitev izvršitve določenih kazni zapora, njegov namen pa je razbremenitev sodišč. Zakon je podprl tudi LDS, potem ko so sprejeli njegovo dopolnilo o izvzemu nekaterih prekrškov iz abolicije.
Zakonska rešitev predvideva, da se ustavijo oziroma ne uvedejo tisti postopki o prekrških, ki so bili storjeni do vključno 31. decembra lani, razen tistih izjem, ki ustrezajo posebno opredeljenim merilom. Abolicija prinaša tudi odpust denarne kazni za prekrške, spremenjene v zaporno, saj novi zakon o prekrških ne določa več zapora kot nadomestne kazni za neplačano denarno kazen.
Natančno opredeljene izjeme
V abolicijo ne sodijo prekrški, za katere je poleg denarne predpisana kazen prenehanja veljavnosti vozniškega dovoljenja ali pet do sedem kazenskih točk v cestnem prometu. Odpustili se ne bodo niti prekrški, s katerimi je bila povzročena prometna nesreča, s katerimi so bili kršeni predpisi s področja preprečevanja pranja denarja, s katerimi so bili kršeni carinski predpisi ali glede katerih je bil predlagan izrek varstvenega ukrepa odstranitve tujca iz države.
Večina je podprla tudi dopolnilo LDS-a, s katerim so iz abolicije izvzeli nekaj prekrškov. Med lažje prekrške tako ne bodo več sodile kršitve predpisov s področja varstva naravnih bogastev in ohranjanja narave, varnosti in zdravja pri delu, dela in zaposlovanja na črno ter delovnih razmerij in s področja gradnje objektov.
Soglasna podpora Pirnatu
Poslanci so na tajnem glasovanju s 64 glasovi za soglasno potrdili imenovanje Rajka Pirnata na mesto ad hoc sodnika za varstvo osebnih podatkov v skupnem nadzornem telesu Evropske unije. Pirnat, sicer direktor inštituta za javno upravo pri Pravni fakulteti v Ljubljani, bo tako na tem mestu nadomestil Lovra Šturma, ki je medtem postal pravosodni minister. Janez Jerovšek pa je bil prav tako soglasno imenovan za novega člana nadzornega sveta RTV Slovenija.
Nadaljevanje prihodnji teden
Redna marčna seja se bo nadaljevala v torek, ko bodo poslanci razpravljali o usmeritvah za delovanje Slovenije v institucijah EU-ja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje