55. osrednje slovesnosti ob 70. obletnici ene večjih bitk med partizansko in nemško vojsko se je udeležilo rekordnih 10 tisoč obiskovalcev. Med njimi so bili tudi nekdanji predsednik države Milan Kučan, predsednik Pozitivne Slovenije in kandidat za mandatarja Zoran Janković, poslanec omenjene stranke Roman Jakič ter začasni ljubljanski župan Aleš Čerin.
Osrednja govora sta pripadla predsedniku republike Danilu Türku in predsedniku Zveze društev za vrednote NOB-ja Janezu Stanovniku. Zbrane je nagovoril tudi eden izmed dveh še živečih udeležencev dražgoške bitke Franc Čopi - Borutin. Za kulturni program so poskrbeli orkester Slovenske vojske in partizanski pevski zbori.
V izjavi za medije po prireditvi je Janković potrdil, da bo v primeru sestave koalicije z Listo Gregorja Viranta njen predsednik ostal na mestu predsednika DZ-ja. Janković je še zanikal, da naj bi predsedniku DeSUS-a ponudil mesto predsednika uprave Petrola. V okviru iste izjave za medije je Stanovnik izrazil prepričanje, da bo Virant v ponedeljek izbral koalicijo z Jankovićem.
Stanovnik Jankoviću želi, da ...
Še pred tem se je Stanovnik se je v svojem govoru na dotaknil koalicijskih pogajanj in sestave vlade. "Jankoviću želimo, da bi z vsemi, ki v srcu dobro mislijo, uspel sestaviti koalicijo."
"Ambasador, misleč, da predstavlja hegemona, pa si je vzel pravico, da sestavlja fantomsko koalicijo," je ostro nastopil do poziva veleposlanika ZDA Josepha Mussomelija. Ta je prvake strank povabil na pogovore in pozval h koaliciji med SDS-om in Listo Zorana Jankovića.
Mussomeliju sestavljanje koalicije ni uspelo zaradi tistih, ki so pogovore zavrnili, je nadaljeval Stanovnik. Za druge predstavnike strank, ki so na sestanek odšli, pa bi po Stanovnikovem mnenju Ivan Cankar dejal: "Hlapci, za hlapce rojeni, za hlapce vzgojeni." Ostro je nastopil tudi do poziva k vladi narodne enotnosti. To bi bila vlada brez naroda in velika manipulacija, je zatrdil in dodal: "Nista nas zlomila ne Hitler ne Mussolini, ki sta želela zgraditi kolaborantsko koalicijsko oblast," je komentiral.
"Dražgoše so simbol slovenstva"
Dražgoše so simbol trpljenja, slovenstva, junaštva in slovenske suverenosti, je dejal prvi mož zveze borcev. "V tem trpljenju in borbi so se oblikovale vrednote, na katerih je bila zgrajena naša država," je sklenil.
Türk: Najpogumnejše dejanje v zgodovini naroda
"Upor proti okupatorju in narodnoosvobodilni boj med drugo svetovno vojno sta bila najpogumnejše dejanje v vsej zgodovini slovenskega naroda," je predsednik države nagovoril navzoče. Ta upor je bil del svetovnega boja, ki je po Turkovih besedah odločal o moralni usodi in razvojni prihodnosti celotnega sveta.
Medtem ko je bilo "taktiziranje in zanašanje na to, da bo vojno izbojeval kdo drug, vojaško nemogoče in politično prazno," je slovenski narod s svojo žrtvijo stopil na prizorišče zgodovine kot suveren narod, je dejal Türk. Po njegovem mnenju je namreč prav slovenski bojni prispevek tisti, ki je podlaga današnje državne suverenosti in položaja v Evropi. "In Dražgoše so simbol vsega tega," je izjavil.
Dotaknil se je tudi aktualnih problematik. Slovenski narod je bil v najtežjih trenutkih sposoben vzeti usodo v lastne roke in je vsaj dvakrat odločilno "prelomil s svojo dotedanjo pasivno tradicijo". "Tako doma kot tudi na mednarodni ravno opažamo vse močnejšo nujo po spremembah," je izjavil.
"Stranke imajo veliko odgovornost"
V domači praksi nujno potrebujemo spremembe referendumske ureditve, pokojninsko reformo in reformo trga dela. Za to pa bomo najprej potrebovali operativno vlado, ki bo delovala skladno in se spoprijela z najnujnejšimi nalogami našega časa, je dejal in dodal: "Pred dnevi sem predlagal mandatarja za sestavo nove vlade Republike Slovenije. Politične stranke v državnem zboru imajo zdaj veliko odgovornost, da uspešno dokončajo pogajanja o sestavi vladajoče koalicije."
Slovenija potrebuje zavezništvo za reforme in pripravljenost političnih sil za pot dogovorov do "zgodovinskega kompromisa", ki bi zagotovil dolgoročni razvoj prihajajočim generacijam. Zato je sporočilo Dražgoš o pogumu za soočenje s problemi in iskanjem skupnega danes tako dragoceno. "Bodimo vredno spomina na dražgoške junake in dražgoške žrtve," je sklenil je sklenil predsednik republike.
V Dražgoše peš v enajstih organiziranih pohodih
Številni so se tudi letos v Dražgoše podali peš v enajstih organiziranih pohodih. Udeleženci najdaljših pohodov po poti Cankarjevega bataljona s Pasje ravni ter od Železnikov prek Ratitovca in Jelovice so se na pot v Dražgoše podali že ponoči. Po oceni organizatorjev je bilo pohodnikov 800, vseh obiskovalcev letošnje prireditve pa naj bi bilo po poročanju Radia Slovenija rekordnih 10 tisoč.
Ob letošnjih pomembnih obletnicah dražgoške bitke in organiziranih slovesnostih v njen spomin so v Dražgošah pripravili tudi filatelistično razstavo in skupaj s Pošto Slovenije izdali dopisnico ter priložnostni žig.
V Dražgošah je med 9. in 11. januarjem 1942 potekala bitka, v kateri je bila po umiku partizanov požgana cela vas. Umrlo je 41 domačinov in devet partizanov, medtem ko so 81 vaščanov Nemci poslali v koncetracijska taborišča oz. v pregnanstvo. Med NOB-jem je bila to največja bitka na Gorenjskem in do tedaj tudi največja odporniška bitka v nemškem rajhu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje