Dopolnitev odloka je že objavljena v uradnem listu in začne veljati v torek.
Odlok je sprva določal, da morajo pogoj prebolevnosti, cepljenosti ali testiranja (PCT) poleg vseh oseb, ki opravljajo delo v vrtcih in osnovnih šolah, zavodih za vzgojo in izobraževanje otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami, glasbenih šolah, domovih za učence, dijaških in študentskih domovih, organizacijah za izobraževanje odraslih, srednjih in višjih strokovnih šolah ter v visokošolskih zavodih, izpolnjevati tudi vse druge osebe, ki prihajajo v prostore vzgojno-izobraževalnih zavodov in so starejše od 15 let.
V Uradu vlade za komuniciranje (Ukom) so pojasnili, da je dopolnitev odloka posledica "posebne situacije v vrtcih in šolah, ki predstavlja vsakodnevni prihod in odhod staršev in drugih oseb, in traja le kratek čas".
Tako torej za starše in druge osebe, ki pripeljejo ali odpeljejo otroka v vrtec oz. v prvi, drugi ali tretji razred osnovne šole, v osnovno šolo s prilagojenim programom ali v zavod za vzgojo in izobraževanje otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami, pogoj PCT izjemoma ne velja. Je pa še naprej obvezno nošenje zaščitne maske in upoštevanje vseh drugih preventivnih ukrepov, kot so razkuževanje rok, ohranjanje varnostne razdalje ter zračenje prostorov, je zapisano v sporočilu po seji vlade.
Pogoj PCT za uvajanje v vrtec in za roditeljske sestanke
Za vse druge prihode staršev v vrtec ali šolo, na primer ob uvajanju otroka-novinca v vrtec, na pogovorne ure ali roditeljske sestanke, pa vselej velja tudi pogoj PCT.
Na ministrstvu za izobraževanje so sicer dopoldne pojasnili, da morajo vsi, ki vstopajo v katerikoli vzgojno-izobraževalni zavod, izpolnjevati pogoj PCT, da pa izpolnjevanje pogoja ni potrebno, če se otroka prevzame pred vhodom vrtca. A so si, kot kaže, pozneje premislili in to spremenili.
Novo šolsko leto po lanskem modelu
Začetek novega šolskega leta bo podoben koncu lanskega, je bilo večkrat slišati na novinarski konferenci, ki je sledila sedmi konferenci ravnateljev in ravnateljic vzgojno-izobraževalnih zavodov. Kot je zatrdil državni sekretar na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport Damir Orehovec, se bo ministrstvo med šolskim letom zavzemalo za to, da se ohrani model B, torej da so šole in vrtci odprti.
V skrajnem primeru bi prešli na model C, kar pomeni, da vrtčevski otroci in šolarji od prvega do vključno petega razreda ter učenci devetega razreda ne bi več ostajali doma. Po besedah Orehovca bi se po potrebi lahko zaprla posamična šola. Ravnatelj bo tako v primeru okužbe na šoli imel možnost za dan ali dva organizirati pouk na daljavo, dokler se ne odredijo karantene za posameznike.
Če se bodo epidemične razmere zaostrile, kar lahko glede na projekcije z veliko verjetnostjo pričakujemo, se bodo na MIZŠ-ju zavzeli za pogostejše testiranje, na primer na vsakih 48 ur. "Najprej se bodo zaostrovali pogoji za vstop v šolo," je dejal Orehovec. Do konca prihodnjega tedna namreč velja, da se morajo učitelji testirati le enkrat tedensko, za učence tretje triade in dijake pa je tedensko samotestiranje prostovoljno.
Na novinarsko vprašanje, kakšen je delež precepljenosti med učitelji, Orehovec ni imel odgovora. Kot je pojasnil, razpolagajo le s podatki iz obdobja prednostnega cepljenja zaposlenih v vzgoji in izobraževanju, a te številke niso več pomembne. Organizirano cepljenje vzgojiteljev in učiteljev je potekalo letos spomladi. O deležu precepljenih v vzgoji in izobraževanju bodo tako sklepali glede na porabo hitrih antigenskih testov na začetku leta.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje