"Prilagajanje infrastrukture in družbenih procesov potrebam prebivalstva je kazalec solidarne družbe," je poudaril varuh človekovih pravic Peter Svetina. Bela palica po njegovih besedah ni omejitev, ampak omogoča svobodo in neodvisnost. Pri varuhu si zato prizadevajo, da bi bili tudi za slepe in slabovidne pripomočki dosegljivi. Prav tako naj bodo dostopni različni objekti, v katere vstopajo in po katerih se gibljejo, je pozval.
Ustrezno niso prilagojena niti nekatera sodišča, šole, občine in drugi objekti v javni rabi, opaža. Pri tem izraža upanje, da se bo stanje kmalu spremenilo.
Zavzema se za družbo, ki vključuje in ne diskriminira, ki skrbi za vse in ki se zaveda različnosti, iz katere je sestavljena. Vključujoče usmerjena družba z vzpostavljenimi mehanizmi lahko stiske omili ali celo popolnoma odpravi, je spomnil. Vključujoča družba po njegovih besedah išče rešitve in uresničuje ideje, ki slepih in slabovidnih ne izločajo iz družbe, ampak jim pomagajo živeti čim bolj normalno in polno.
Slepim in slabovidnim je treba tudi po mnenju Zveze društev slepih in slabovidnih Slovenije omogočiti, da v okolju ne bo fizičnih preprek, ki jim otežujejo neovirano gibanje. Poleg dostopnega okolja pa je treba poskrbeti tudi za dostopnost na drugih področjih, izhaja iz njihove poslanice ob mednarodnem dnevu bele palice in svetovnem dnevu vida, ki je bil v četrtek.
Tako še ni urejen popoln dostop do programov Televizije Slovenija. Zavzemajo se tudi za dostopnost spletišč in mobilnih aplikacij, blago in storitve pa morajo biti po njihovih navedbah označeni tako, da bodo slepi in slabovidni lahko prebrali oznake.
Zaradi neuresničevanja sistemskih rešitev ni dovolj prilagojenih knjižnih izdaj za Knjižnico slepih in slabovidnih Minke Skaberne.
Financiranje prilagojenih učbenikov za osnovno šolanje slepih in slabovidnih otrok pa bi moralo biti po njihovi oceni urejeno sistemsko, da z njihovo dostopnostjo ne bi bilo težav.
Sicer pa v poslanici ugotavljajo, da bodo lahko le s skupnim in enotnim nastopom vseh v medobčinskih društvih dosegli rezultate v dobro slepih in slabovidnih na Slovenskem. Zasledovanje lastnih konformističnih ciljev in malodušje brez delovne vneme ne bo pripomoglo k doseganju ciljev, so prepričani.
Po ocenah zveze ima v Sloveniji večje okvare vida od 30.000 do 40.000 ljudi, hude okvare pa med 8000 in 10.000 ljudi.
Mednarodni dan bele palice, 15. oktober, je leta 1970 razglasila Mednarodna zveza slepih.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje