V Centru za tujce blizu Postojne je trenutno nastanjenih 28 tujcev, od tega jih je 12 že oddalo prošnjo za azil. Po poročanju TV Slovenija pa je vseh prosilcev za azil v državi trenutno 107. V azilnem domu v Ljubljani pa je nastanjenih 83 ljudi, skoraj polovica od njih so otroci. Ker se postopki za pridobitev statusa lahko vlečejo tudi več let, nekateri med njimi v domu živijo že več kot 2 leti.
Največ prebežnikov prihaja iz Turčije, Kosova, Srbije ter Bosne in Hercegovine, kar nekaj pa jih je tudi iz Afganistana, Pakistana, Iraka, Irana in držav nekdanje Sovjetske zveze. Na notranjem ministrstvu menijo, da jih večina prebegne zaradi slabšega ekonomskega položaja v domovini, čeprav v prošnjah za azil navedejo preganjanja zaradi verskih, političnih ali drugih prepričanj.
Slovenija lani ugodila le štirim prosilcem
"Lani smo prejeli 260 prošenj, od tega je 163 oseb samovoljno zapustilo Slovenijio prej kot v treh dneh," opisuje stanje na tem področju Tonček Kopše, vodja sektorja za azil na ministrstvu za notranje zadeve. Pri takšnih prosilcih, po njegovem mnenju, lahko zagotovo trdimo, da niso želeli zaščite naše države, ampak, da jih vodijo nekateri drugi interesi.
Slovenija je lani status begunca priznala le štirim prosilcem, kar naj bi našo državi po številu priznanih statusov uvrščalo na rep Evropske unije, opozarjajo nevladne organizacije. Z njimi se ne strinjajo na notranjem ministrstvu, kjer trdijo, da se Slovenija uvršča nekje na sredino.
Notranja ministrica Katarina Kresal pa je nevladnim organizacijam že zagotovila, da bodo migracijam posvetili posebno pozornost in ustanovili poseben direktorat za migracije in integracije.
A. S.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje