Strojanovi naj bi se s predstavniki države od zdaj pogovarjali le prek odvetniške pisarne Čeferin (na sliki Aleksander Čeferin). Foto: RTV SLO
Strojanovi naj bi se s predstavniki države od zdaj pogovarjali le prek odvetniške pisarne Čeferin (na sliki Aleksander Čeferin). Foto: RTV SLO
Družina Strojan
Strojanovi odločitve o tem, kje bodo preživeli zimo, zaenkrat še niso sprejeli. Foto: RTV SLO

Primer je prevzela odvetniška pisarna Čeferin, ki bo družini svetovala zavrnitev vsakršne ponujene nastanitvene lokacije v državni lasti in zamenjavo matičnega zemljišča pri Ambrusu.

Po besedah Mirka Strojana je v nastanitvenem centru v Postojni, kjer naj bi bile razmere neprimerne za bivanje, ostalo le še nekaj družinskih članov.

Minister za okolje ter predsednik komisije za zaščito romske skupnosti Janez Podobnik pa pravi, da družina o prezimitvi v Postojni še ni odločila. Časovno jih sicer noče obremenjevati, a upa, da se bodo do zadnje ponujene lokacije v državni lasti opredelili kar najhitreje.

Odmevi na Hrvaškem
Zaradi "ravnanja z Romi v Sloveniji, ki so bili izseljeni iz svojih domov in prisilno preseljeni na drugo lokacijo," kot poroča hrvaška tiskovna agencija Hina, so na slovensko vlado oster protest naslovil tudi predsednik Zveze Romov Hrvaške ter član svetovnega romskega parlamenta Sead Hasanović - Braco.

V odprtem pismu vladi očita kršnje temeljne pravice do doma ter dodaja, da "je neverjetno, da se v Sloveniji, kot članici Evropske unije v 21.stoletju dogaja takšno sovraštvo do ljudi samo zato, ker so druge narodnosti." Slovenske oblasti je Hasanović med drugim še pozval, da se pri gradnji sožitja med večinskim prebivalstvom in Romi zgleduje po Hrvaški ter izrazil upanje, da bo vlada z dejanji dokazala, da v Sloveniji ni drugorazrednih državljanov, da bo irjenje sovraštva proti Romom ustavljeno, njkegovi spodbujevalci pa kaznovani, še poroča Hina.