Na Brniku upajo, da bodo uvedene novosti potekale kar najbolj neopazno. Foto: RTV SLO
Na Brniku upajo, da bodo uvedene novosti potekale kar najbolj neopazno. Foto: RTV SLO
Adria Airways
Tudi slovenski nacionalni prevoznik sledi varnostnim standardom in uvaja nekatere novosti. Foto: Adria Airways
Evropska uredba o letalski varnosti
Pilotske kabine od zdaj z okrepljenimi vrati, vstop potnikov vanjo pa bo strogo prepovedan. Foto: Reuters

Nova pravila veljajo samo za ročno prtljago, v kateri pa bo še naprej dovoljeno prenašati manjše količine potrebščin za osebno nego.

Evropska komisija ob večjem strahu pred terorističnimi napadi poostruje varnostne ukrepe na letališčih. 4. oktobra je tako sprejela uredbo o dodatnih varnostnih ukrepih na evropskih letališčih. Med njimi bo tudi prepoved vnosa nad 100 ml tekočin na letalo. Čez pol leta pa naj bi v veljavo stopili še strožji ukrepi. Plašči, jakne in prenosni računalniki bodo podvrženi podrobnim pregledom, velikost ročne prtljage pa naj bi omejili na velikost 56 x 45 x 25 centimetrov.

Komisija je v novi uredbi omejila vnos tekočin, ki jih potniki lahko prenesejo mimo varnostnonadzornih točk na letališčih in potem na letalo. Uporablja se za vse odhodne polete z letališč v EU, ne glede na njihov cilj ali nacionalnost prevoznika.

Nova pravila veljajo samo za ročno prtljago, v kateri pa bo še naprej dovoljeno prenašati manjše količine potrebščin za osebno nego (parfumi, kreme, geli, ipd.) vendar pod pogojem, da te posode niso večje od 100 ml in da se jih lahko brez težav spravi v litrsko prozorno plastično vrečko. Tako shranjene tekočine morajo potniki pokazati na varnostnonadzorni točki in jih dati varnostno pregledati. Dovoljene so določene izjeme, kot so zdravila in hrana, ki je potrebna med poletom, vključno s hrano za dojenčke.

Obramba pred terorizmom
Kljub rasti prometa na največjem slovenskem letališču zapletov ne pričakujejo, saj gre vendarle za varnost, poudarjajo. Stopnja ogroženosti na osrednjem slovenskem letališču tudi po avgustovskem razkritju načrtovanih napadov v Veliki Britaniji ni bila povečana. Varnostniki so bili sicer bolj pozorni, potniki pa poostrenih ukrepov niso občutili.

Dodatne varnostne ukrepe po 11. septembru 2001 so uvedli tudi pri slovenskem letalskem prevozniku Adrii Airways. Urban Blaznik, ki je pri Adrii Airways odgovoren za varnost, pravi, da so v skladu s spremenjenimi standardi Mednarodnega združenja civilnih letalskih oblasti in Evropske unije v letalih namestili okrepljena vrata v pilotsko kabino in prepovedali potnikom ogled kabine med poletom, na ljubljanskem letališču pa uvedli rentgenski pregled vse oddane prtljage in temeljitejše varnostne preglede potnikov ter ročne prtljage.

Spremembe tudi na letalih
Po aretacijah domnevnih napadalcev v Veliki Britaniji avgusta letos so letalske posadke postale bolj pozorne na neprimerno obnašanje potnikov, zaradi česar so se številni piloti odločili za predčasne pristanke in izročitev teh potnikov organom pregona. Podoben incident se je pred nekaj meseci zgodil tudi pri Adrii Airways, ko je moralo letalo na poti v Moskvo zaradi besednih in fizičnih groženj enega izmed potnikov predčasno pristati na varšavskem letališču.

Urban Blaznik pravi, da je vsakršno obnašanje potnika, ki ogroža varnost letala, drugih potnikov ali članov posadke, kaznivo dejanje, eden izmed ukrepov v takih primerih pa je tudi izredni pristanek. »Poleg z mednarodnimi konvencijami določenih dejanj nezakonitega vmešavanja v civilno letalstvo, kot so ugrabitve letal, sabotaža, vnos orožja na letalo ali grožnja z bombo, za nezakonito velja tudi oviranje in neupoštevanje navodil posadke letala, prekomerno uživanje alkohola in drog, kajenje, uporaba elektronskih naprav in mobilnih telefonov ter spolno nadlegovanje.«

Nova pravila veljajo samo za ročno prtljago, v kateri pa bo še naprej dovoljeno prenašati manjše količine potrebščin za osebno nego.