Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je v povezavi s kadrovskimi menjavami v Družbi za upravljanje terjatev bank (DUTB) zoper predsednika vlade Janeza Janšo uvedla postopek preiskave glede ugotavljanja obstoja dejanskega nasprotja interesov. O tem se je s predsednikom komisije Robertom Šumijem v Odmevih pogovarjal Igor E. Bergant.
Kako neobičajna je za KPK preiskava najvišjega predstavnika izvršne oblasti? Vodja poslanske skupine SDS-a Danijel Krivec je dejal, da je takih postopkov Janez Janša imel tisoč, morda deset tisoč v zadnjem obdobju. Kaj to pomeni, da to ni nič novega, nič posebnega?
Ne vem, kakšne postopke in pred katerimi organi je imel gospod Krivec v mislih. Za komisijo so ta števila absolutno previsoka in ne veljajo. Je pa vsakoletno zagotovo nekaj prijav zoper najvišje predstavnike oblasti in jih tudi profesionalno obravnavamo. Tako bomo tudi tega profesionalno speljali do konca.
Prijava je eno, postopek je vendarle en korak naprej?
Drži. Najprej se uvede predhodni preizkus. V kolikor so razlogi za sum oziroma je ta sum utemeljen, se uvede preiskava.
Janša vam očita dvojna merila. Konkretno omenja recimo predsednika računskega sodišča Tomaža Vesela in nekdanjo ministrico Aleksandro Pivec. Imenovanje Francija Matoza je bilo julija. Zakaj je bil postopek preiskave uveden zdaj, tako rekoč v predvolilnem času?
Dvojna merila absolutno zavračam, zanikam. Lahko povem, da postopkov, ki ste jih navedli, ne moremo med seboj primerjati ne po vsebini ne po zahtevnosti. Govorimo namreč o različnih institutih iz naše pristojnosti. Kar se tiče časovnice, je pa tako: mi na komisiji ne določamo, kdaj ima vlada sejo in katere vsebine obravnava, kakšen je njihov dnevni red in kakšne so njihove odločitve. Ko smo mi izvedeli, ko smo bili seznanjeni, smo konec poletja potem postopek uvedli – tako imenovani predhodni preizkus –, dobili gradivo. In ko smo sum do te mere utemeljili, da smo lahko uvedli preiskavo, smo to storili v prejšnjem mesecu. Potem so vsi ti procesni postopki, ki tečejo do današnjega dne, ko smo obvestili javnost. Torej, po popolnoma enakih kriterijih kot tudi za vse ostale.
Kako dolgo pa naj bi trajal ta postopek? In kakšen je cilj tega postopka?
Cilj je, da bi se ugotovilo, ali je šlo v tem danem primeru za kršitev ali ne. Si pa seveda želimo, da bi bil najhitreje, kot je možno, tudi končan. Je pa tukaj seveda v prvi vrsti zelo odvisno od obravnavane osebe, torej predsednika vlade, kakšna bo njegova odzivnost.
Predsednik vlade se je danes odzval s tviti. Naloga protikorupcijske komisije je predvsem bdenje nad izvajanjem zakona o integriteti in preprečevanju korupcije. V kolikšni meri ta določa ravnanje državnih funkcionarjev v času postopka proti njim?
Zakon o integriteti in preprečevanju korupcije določa postopke oziroma obveznosti za funkcionarje ne glede na to, ali so oni deležni naših postopkov ali ne, torej ves čas njihovega mandata. In ker velja v Sloveniji že več kot desetletje, bi pričakovali, da ga v bistvu že dobro poznajo. Odzivanje oziroma razpravljanje po Twitterju o profesionalnih zadevah, o profesionalnih postopkih zagotovo ni ustrezno. Zato si želimo, da bi ta profesionalen postopek mi izvedli na način, ki je temu namenjen.
Se pravi sodelovanje, ampak to je ta formalni del. Kaj pa vaša komisija pričakuje od preiskovancev v času trajanja postopka, ko gre recimo za ta etični del?
V prvi vrsti bi pričakovali, da bi si tudi naši zavezanci, v tem primeru obravnavane osebe, zavzemali za to, da bi bil postopek kar se da hitro zaključen, da se opere senca dvoma. Ali pa v primeru, da se ugotovi kršitev, da se tako rekoč potegnejo določene konsekvence. Torej, želimo si korekten odnos. Ne nazadnje so ta zakon pred desetimi leti sprejeli poslanci, in taisti funkcionarji, ki so ga sprejeli, so ga tudi dolžni spoštovati. In tudi mi ga izvajamo in nič drugega, in vse to v smeri krepitve pravne države. In tudi to je odgovornost najvišjih nosilcev vseh teh funkcij v naši državi: da kažejo dober zgled tudi v takem primeru.
Koliko časa naj bi trajalo, da naj bi bil ta postopek recimo v povprečju končan?
Zdaj je uvedena preiskava, potekalo bo izvajanje dokazov, kjer bo obravnavana oseba pravzaprav predlagala svoje dokaze, pojasnjevala svoje odločitve. Po tem, ko mi vse to pretehtamo na seji senata, tudi odločimo. Potem so še procesni roki glede vročanja in seveda vseh teh možnih pritožb zoper naše odločitve. Torej, v naslednjih mesecih pričakujemo, da je to končano. Bi pa na koncu rad poudaril, da to nima nikakršne veze s predvolilnim obdobjem. Vse naše postopke lahko zagotovo uvrstite v nek neugoden čas. Mi si želimo in tudi stremimo k temu – to je naša zaveza – svoje delo opraviti profesionalno.
Video: Posnetek pogovora v celoti
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje