Robert Šumi pravi, da sta preprečevanje in odkrivanje korupcije težki nalogi, ki ju marsikje po svetu dodatno otežuje naraščajoči populizem.  Foto: BoBo/Luka Dakskobler
Robert Šumi pravi, da sta preprečevanje in odkrivanje korupcije težki nalogi, ki ju marsikje po svetu dodatno otežuje naraščajoči populizem. Foto: BoBo/Luka Dakskobler

Za kljubovanje temu trendu je nujen dejaven pristop politike, državne uprave oziroma celotnega javnega sektorja, gospodarstva, civilne družbe in medijev, je v poslanici poudaril predsednik Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) Robert Šumi.

KPK ima kot vodilni organ na področju preprečevanja korupcije izjemno odgovorno vlogo, a boj proti korupciji ni delo posameznikov in ni delo enega samega državnega organa, je poudaril.

Dodal je, da KPK odloča na podlagi dokazov, ne pa na podlagi pričakovanj, namigovanj ali domnev. "Brez ustreznih dokazov in izpovedb prič kršitev ne moremo potrditi. In kljub poskusom posameznih medijskih diskreditacij, ki koristijo določenim političnim interesom, zakonitost, strokovnost in profesionalnost ostajajo temelj našega dela. Potrebujemo pa učinkovit sistem zaščite prijaviteljev, v katerem se bodo posamezniki počutili varno in se lažje odločili, da bodo kršitve naznanili pristojnim organom," je zapisal.

Brez celostnega pristopa in sistemskih sprememb na državni ravni na področju preprečevanja korupcije po Šumijevem mnenju ni mogoče pričakovati večjega napredka. Pri tem poudarja, da predlog nove resolucije o preprečevanju korupcije, ki jo je KPK oktobra 2023 poslala ministrstvu za pravosodje, vlada sploh še ni obravnavala. "Kaj s tem sporoča? Da preprečevanje korupcije ni med prioritetami?" se sprašuje.

KPK medtem sam dela, kar v tem okolju lahko in kar sme, je poudaril. Letos se je KPK ukvarjal s prenovo novega Erarja, ki bo predvidoma zaživel v začetku 2025 in bo omogočal še boljši nadzor javnosti ter povečal preglednost porabe javnih sredstev. "Transparentnost je namreč eden od temeljev za uspešnejše preprečevanje korupcije, saj omogoča večji nadzor, je pogoj za zaupanje v javne institucije ter spodbuja bolj učinkovito in odgovorno upravljanje javnega sektorja," je poudaril.

Platforma spletna učilnica

Pomembni pa sta tudi izobraževanje in ozaveščanje o ustreznih ravnanjih, o pomenu integritete, etike in odgovornosti, je zatrdil. KPK tudi premierno predstavlja platformo spletna učilnica, s katero želijo omogočiti dostop do znanja o vseh protikorupcijskih institutih širši javnosti. Prejšnji teden so predstavili poziv za uvedbo pooblaščencev za integriteto v institucijah javnega sektorja, je še zapisal Šumi.

"Pomembno je, da vsak izmed nas aktivno prispeva k boju proti korupciji z zavračanjem nepoštenih praks, prijavljanjem neetičnih dejanj ter vzgajanjem mladih generacij o vlogi in pomenu integritete. Hkrati pa pričakujemo in zahtevamo od odločevalcev, da preprečevanje korupcije postavijo med svoje prioritete. To si zaslužimo mi in to si zaslužijo prihodnje generacije," je zaključil.

Na mednarodni dan boja proti korupciji, 9. december, se začenja teden preprečevanja korupcije. Vse do petka KPK pripravlja več dogodkov, osrednji bo četrtkova okrogla miza o izzivih pri izkoriščanju zakonskih lukenj.