Po njegovih besedah se marsikdo še ne zaveda nujnosti pokojninske reforme, ceno morebitne zavrnitve na referendumu pa bodo plačevali "naši otroci". Dodal je, da bo Slovenija, kot kaže, edina evropska država, kjer se bo o obveznem pokojninskem zavarovanju lahko odločalo na referendumu.
Svetlik se je dotaknil tudi "institucionalne blokade", ki omogoča, da "lahko vsaka interesna skupina, ki se ji to zahoče", mobilizira zadostno število glasov in blokira reforme. Obžaloval je padec zakona o malem delu in napovedal, da bodo najbolj kritične vidike malega dela najverjetneje rešili z obdavčenjem, poseči pa bo treba tudi v način njegovega posredovanja.
Trg dela bo deležen sprememb
Strukturne reforme bodo po Svetlikovih besedah pozitivno vplivale na gibanje zaposlovanja, saj bodo tako zagotovili uspešnejši prihodnji gospodarski in družbeni razvoj, "seveda, če se bomo pripravljeni zanje res odločiti". Povedal je še, da je vlada s hitrim odzivom in z dosedanjimi ukrepi ohranila 25.000 delovnih mest in pomagala podjetjem, a je, ko se intervencijski ukrepi iztekajo, čas za oceno. Podjetja, ki so se tem ukrepom prilagodila, so imela od ukrepov koristi, tistim, ki se niso, pa ukrepi niso mogli pomagati, je še dejal minister.
Sicer pa na ministrstvu pripravljajo spremembe zakona o delovnih razmerjih, ki bodo pripomogle k realizaciji koncepta varne prožnosti. Poenostavljeni in skrajšani bodo postopki sklepanja delovnih razmerij in odpuščanja, delovni trg pa bo prilagojen staranju delovne sile. S spremembo želijo na ministrstvu zmanjšati trenutno segmentacijo trga dela tako, da bi se zmanjšale razlike med starejšimi in mlajšimi skupinami zaposlenih, tudi tako, da bi nekatere privilegije iz naslova redne zaposlitve za nedoločen čas nekoliko spremenili, je na srečanju kadrovskih menedžerjev v Portorožu povedal Svetlik.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje