Foto:
Foto:
Izumitelj inzulina Friderick Banting

Debelost predstavlja najbolj pogost dejavnik tveganja za razvoj bolezni. Redni telesni aktivnosti, s katero lahko pomembno zmanjšamo tveganje za izbruh diabetesa, so bili posvečeni kratki pohodi, ki so jih pripravili v 43 državah sveta.

Pohodi so potekali tudi v slovenskih mestih Slovenj Gradcu, Gornji Radgoni, Tržiču, Kopru, Litiji, Velenju, Idriji, Kočevju, Ljubljani in na Ptuju. V Sloveniji namreč živi okoli sto tisoč registriranih diabetikov, neuradno pa jih je lahko precej več. Na pediatrični kliniki so povedali, da imajo bolezen pri nas že celo dojenčki, saj zanjo obstajajo genetske predispozicije.

Število obolelih narašča
Mednarodna diabetična zveza ocenjuje, da ima na svetu diabetes nekaj manj kot 200 milijonov ljudi, trend pa raste. Čez manj kot 30 let naj bi predvidoma na svetu za sladkorno boleznijo trpelo 366 milijonov ljudi. V razvitih državah je ta bolezen med vzroki smrti na četrtem mestu. Diabetes je tudi izredno draga bolezen, saj zaradi zdravstvenih zapletov zahteva zdravljenje do konca življenja.

Z zdravim življenjem nad diabetes
Večina, kar 90 odstotkov diabetikov, ima bolezen tipa 2. Ta je povezana predvsem z nezdravim načinom življenja in debelostjo. Temu tipu diabetesa se je zato mogoče izogniti s fizično aktivnostjo, zdravo hrano, vzdrževanjem telesne teže in manj stresnim življenjem. Stalna žeja, utrujenost, oslabele mišice in pogosto uriniranje so simptomi za nastajanje bolezni; če jih opazite, ne odlašajte z obiskom pri zdravniku.

14. novembra je sicer obletnica rojstva izumitelja inzulina Fridericka Bantinga.