Foto: MMC RTV SLO/ Miloš Ojdanić
Foto: MMC RTV SLO/ Miloš Ojdanić

Trenutno gradbena dela potekajo na več lokacijah, npr. na odsekih železniške proge med Mariborom in Šentiljem ter med Brezovico in Borovnico. Obnavljajo se železniške postaje Pragersko, Šentjur in Zagorje, obenem pa tečejo priprave na začetek obnov na Ponikvi, Lazah, Litiji, Novi Gorici, Sevnici, Krškem in na Jesenicah, je v izjavi medijem nanizal vodja sektorja za investicije v železnice na Direkciji RS za infrastrukturo Dejan Jurkovič.

Direkcija, ki skrbi za nadgradnjo, obnovo in vzdrževanje 1207,7 kilometra javne železniške infrastrukture, bo letos za naložbe, umeščanje projektov v prostor in zbiranje projektne dokumentacije namenila 400 milijonov evrov. Po Jurkovičevih pojasnilih se poskuša s trenutnim naložbenim ciklom nadomestiti primanjkljaj vlaganj v železniško infrastrukturo iz preteklosti. Vsi deležniki si po njegovih besedah prizadevajo, da bi bilo ovir in posledično zamud vlakov čim manj, ob čemer pa je "dejstvo, da se temu v celoti ne da izogniti".

Nove zamude bo prinesla tudi nadgradnja železniške postaje Ljubljana. Prvi del tega projekta je rekonstrukcija nadvoza čez Dunajsko cesto, ki je stekla s pripravljalnimi deli. Dela na sami postaji pa se bodo začela izvajati sredi leta in bodo trajala dve do tri leta.

Podvajanje del zaradi vzdrževanja in kraje kablov na progah

Direktor podjetja SŽ-Infrastruktura Matjaž Kranjc je pojasnil, da trenutna naložbena dela ne vplivajo samo na vožnjo vlakov, temveč tudi na izvajanje vzdrževalnih del, ki jih morajo zagotavljati na vseh preostalih progah, ki niso del nadgradnje. Zaradi tega se nekatera dela podvajajo.

Zato izvajajo ukrepe združevanja naložbenih zapor z rednimi zaporami za potrebe vzdrževanja, prilagajajo vozne rede vlakov in izvajajo nadomestne avtobusne prevoze, je poudaril in med drugim opozoril še na posledice izrednih dogodkov, kot je v zadnjem času kraja kablov na progah. "Odtujitve, ki jih izvajajo v nočnem času, povzročajo bistvene ovire v železniškem prometu, vožnjo vlakov pod posebnimi protokoli in temu primerno dodatno nezadovoljstvo ter zamude. Lani smo imeli 62 odtujitev kablov, letos že enajst," je podčrtal.

V načrtu izboljšanje obveščanja potnikov

Da so vlaganja na železniški infrastrukturi, čeprav prinašajo izzive, nujna, pa je poudarila tudi direktorica družbe SŽ-Potniški promet Darja Kocjan. Kot je dejala, gredo trenutno njihova prizadevanja v smer obveščanja potnikov, da imajo ti kljub zamudam "vsaj predvidljiv čas potovanja", izvajajo pa tudi združevanja vlakov in zagotavljajo že omenjene nadomestne prevoze. Ob tem je dodala, da lahko na področju obveščanja "vsekakor vsi skupaj naredimo še več", pri čemer je kot primer tega navedla postavitev digitalnih tabel na postajališčih.

Poleg predvidenih zamud, ki jih objavljajo na spletni strani, in brezplačne telefonske številke informacij za potnike so po novem uvedli še zemljevid, na katerem je grafično prikazano, kje so vlaki in kakšne so predvidene zamude. Da bi bilo potnikom še lažje spremljati dnevno dogajanje, pa nameravajo, tako Kocjan, do poletja ta grafični prikaz še izboljšati.

Ob uvedbi vseslovenske vozovnice za potniški promet pričakovan dodaten priliv

Na delovanje Slovenskih železnic bo vplivala tudi uvedba nove vseslovenske vozovnice za potniški promet, ki bo v Sloveniji na voljo od 1. junija, z njo pa bo mogoče za 70 evrov mesečno ali 560 evrov letno uporabljati ves linijski potniški promet v državi z izjemo mestnega.

Uvedba enotne vozovnice "Slovenija" za vse uporabnike

Bistvena sprememba v okviru uvedbe novih vozovnic je, da je pri vsaki vrsti vozovnice določena zgornja oziroma maksimalna cena vozovnice. Ko cena vozovnice glede na relacijo doseže najvišjo možno vrednost, potnik pridobi vozovnico, ki omogoča potovanje na celotnem območju Slovenije – t. i. vozovnico "Slovenija". Tako na primer najvišja cena enkratne vozovnice znaša 13 evrov, dnevne 15 evrov, tridnevne 20 evrov in tedenske 35 evrov.

Dnevna vozovnica do cene 15 evrov omogoča neomejeno število voženj na relaciji, za katero je bila izdana, vozovnica za 15 evrov pa omogoča neomejeno število voženj na celotnem območju Slovenije. Velja en dan.

Tridnevna vozovnica do cene 20 evrov omogoča neomejeno število voženj na relaciji, za katero je bila izdana, vozovnica za 20 evrov pa omogoča neomejeno število voženj na celotnem območju Slovenije. Velja tri dni.

Tedenska vozovnica do cene 35 evrov od ponedeljka do nedelje omogoča neomejeno število voženj na relaciji, za katero je bila izdana, vozovnica za 35 evrov pa omogoča neomejeno število voženj na celotnem območju Slovenije. Velja en teden.

Mesečna neimenska vozovnica do cene 90 evrov omogoča neomejeno število voženj na relaciji, za katero je bila izdana od prvega dne meseca, za katerega je bila izdana, do prvega delovnega dne naslednjega meseca. Vozovnica za 90 evrov omogoča neomejeno število voženj na celotnem območju Slovenije. Vozovnica je prenosljiva.

Letna neimenska vozovnica do 720 evrov omogoča neomejeno število voženj na relaciji, za katero je bila izdana. Vozovnica za 720 evrov omogoča neomejeno število voženj na celotnem območju Slovenije. Vozovnica je prenosljiva.

Imenska mesečna vozovnica
do 70 evrov omogoča neomejeno število voženj osebi, ki jo je kupila, na relaciji, za katero je bila izdana od prvega dne meseca, za katerega je bila izdana, do prvega delovnega dne naslednjega meseca. Vozovnica za ceno 70 evrov omogoča neomejeno število voženj osebi, ki jo je kupila, na celotnem območju Slovenije.

Imenska letna vozovnica do 560 evrov omogoča neomejeno število voženj osebi, ki jo je kupila, na relaciji, za katero je bila izdana. Vozovnica za 560 evrov omogoča neomejeno število voženj osebi, ki jo je kupila, na celotnem območju Slovenije.

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo ob tem uvaja tudi 50-odstotni popust na cene enotnih vozovnic za otroke. Glede na spremembe uredbe imajo zdaj otroci do 6. leta starosti omogočen brezplačen prevoz. Za določitev cen enotnih vozovnic za otroke, starejše od šest let, do dopolnjenega 15. leta starosti, kadar v skladu z zakonom, ki ureja prevoze v cestnem prometu, niso upravičeni do subvencioniranega prevoza, se za cene enotnih vozovnic upošteva 50-odstotni popust.

Kot je dejala Kocjan, ob uvedbi novih vozovnic na SŽ-ju pričakujejo dodaten priliv potnikov, učinke tega pa naj bi občutili predvsem v jesenskem času. Čeprav so vsakega novega potnika po njenih besedah veseli, pa jih v prihodnje v zvezi s tem čakajo novi izzivi. Eden izmed njih je že zdaj precejšnja napolnjenost vlakov ob prometnih konicah.

"Prilagajali se bomo sproti. Kolikor bomo zmogli, bomo povečevali kapacitete, ni pa to mogoče na vseh progah. Žal tam ne bomo mogli iti toliko nasproti potnikom," je poudarila Kocjan in dodala, da bo zaradi trenda povečevanja potnikov na vlakih pri nas vedno pogostejša praksa ta, da bodo potniki na krajših razdaljah stali. "Verjamem pa, da bomo na daljše razdalje zagotovo naredili vse, da bodo potniki sedeli," je še pristavila.

Lani se je s Slovenskimi železnicami pripeljalo skoraj 15 milijonov potnikov, to število pa letos raste še naprej, saj se je v prvih treh mesecih število potnikov povečalo za 14 odstotkov.