Ministrica za zunanje zadeve Tanja Fajon je povedala, da se je držala načrta, ki ga je predstavila, ko je kot prva ženska do zdaj prevzela vodenje Mladike. Najprej je opravila pogovore s kolegi iz sosednjih držav, bila je na obisku v Berlinu, v New Yorku je bila na zasedanju Generalne skupščine ZN-a in se srečala z ameriškim kolegom Antonyjem Blinknom.
Omenila je tudi svoj obisk v Kijevu in napovedala, da bo strateški svet na zunanjem ministrstvu v kratkem nadaljeval razpravo o Ukrajini. Ob tem je ministrica dejala, da glavno vodilo Slovenije ostaja mirovniška politika, kar je zapisano tudi v ustavi. Zato si želi, da bi strani čim prej sedli za mizo in se dogovorili o miru.
Glede Zahodnega Balkana je poudarila prizadevanja za to, da BiH dobi status kandidatke za članstvo v EU-ju, in povedala, da je imenovala posebnega odposlanca Anžeta Frangeža, ki že sodeluje v pogovorih z državami v regiji.
Ministrica je imenovala tudi posebnega odposlanca za promocijo kandidature za nestalno članstvo Slovenije v Varnostnem svetu ZN-a v letih 2024 in 2025, in sicer veleposlanika Franca Buta. "Močno smo pospešili dejavnosti, kadrovsko in finančno okrepili ekipo, da bomo uspešni pri lobiranju," je dejala glede iskanja podpore za kandidaturo za članstvo v Varnostnem svetu ZN-a in napovedala okrepitev dejavnosti zlasti v Afriki. Po njenem mnenju je Slovenija kot majhna država lahko povezovalec med velikimi silami.
Med pomembnimi nalogami je omenila še gospodarsko diplomacijo in sodelovanje zunanjega ministrstva v prizadevanjih za rešitev energetske in prehranske krize.
Fajon: Pogovori z Avstrijo glede solidarnostnega sporazuma potekajo
Na novinarsko vprašanje glede odnosov z Avstrijo, potem ko je bil premier Robert Golob v četrtek kritičen do nje v povezavi s prizadevanji za sklenitev solidarnostnega sporazuma o dobavi plina, kakršnega Slovenija že ima z Italijo, kmalu pa ga bo sklenila tudi s Hrvaško, je ministrica odgovorila, da "stvari niso tako dramatične", pogovori s severno sosedo pa potekajo.
V povezavi s Hrvaško je izrazila željo, da bi prevladovali prijateljski odnosi in da bi čim uspešneje reševali vprašanja, ki zadevajo ljudi, pri čemer je omenila odstranjevanje ograje na meji in obnovo mostov. "Z majhnimi koraki želimo narediti pot do reševanja težjih vprašanj," je opisala politiko do Zagreba.
Glede hrvaškega vstopa v schengen je dejala, da je to v slovenskem interesu, in dodala, da to nima povezave z arbitražno razsodbo, pri uveljavitvi katere Slovenija vztraja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje