Nevarnosti alkoholizirane vožnje se večina ljudi zaveda. Povsem druga stvar pa je ozaveščenost o telefoniranju med vožnjo, sporočajo z agencije za varnost prometa, ki namerava s celoletno, široko akcijo dvigniti kulturo vožnje ter varnost prometa.
Policisti bodo pozornejši. Kazen do 120 evrov.
Poleg vsesplošnih akcij ozaveščanja bodo pobudo v dveh terminih prevzeli tudi policisti. Prvi termin traja od 23. do 27. januarja, drugi pa od 10. do 15. decembra, v obeh pa bodo prioritetno nadzirali uporabo telefona med vožnjo. Zagrožena globa znaša 120 evrov.
144-odstotno povečanje števila prekrškov
Raziskave, ki jih navaja agencija, kažejo, da ima pogovor po mobilnem telefonu med vožnjo podoben učinek kot 0,8 promila alkohola v krvi, nepozornost pa je vzrok kar 80 odstotkov prometnih nesreč. Kljub temu beležijo 144-odstotno povečanje tega prekrška od leta 2007.
Človek ni zmožen dveh miselnih operacij hkrati?
Da je tovrstno početje zares nevarno, na agenciji dokazujejo z vrsto podatkov. V prvi vrsti je "dejstvo, da človek ni sposoben hkrati opravljati dveh miselnih operacij" in ga resen telefonski pogovor povsem okupira. Možgani vsako sekundo prejmejo deset posnetkov dogajanja, pogovor pa povzroči, da "možgani teh posnetkov ne dobijo". Pri tem ni bistvene razlike, če voznik uporablja sicer dovoljene naprave za prostoročno telefoniranje, še zatrjujejo. Najnevarnejše početje pa je pisanje SMS sporočil.
Med preostale negativne učinke spadajo še: slabši reakcijski čas voznika, slabše zaznavanje prometne signalizacije, daljši zavorni čas – a hkrati intenzivnejše in nevarnejše zaviranje; zmanjšana hitrost ter celo manjša stopnja uporabe varnostnega pasu.
Po podatkih agencije kar četrtina Slovencev telefonira med vožnjo, le tretjina med njimi pa uporablja napravo za prostoročno telefoniranje. Povprečen čas pogovora znaša 8 minut.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje