Teš. Foto: BoBo/Bor Slana
Teš. Foto: BoBo/Bor Slana

Premogovniški sindikat je preklical socialni mir, danes je to storil še sindikat termoelektrarne, kjer je še 310 zaposlenih. Menijo, da država pozablja na preobrazbo delovnih mest v Šaleški dolini.

"Če ne bodo upoštevali naših pripomb na interventni zakon, bomo zadeve zaostrovali," je napovedal Danilo Tajnik iz sindikata Teš.

Sorodna novica Tešu z januarjem 2025 grozi stečaj. Država naj bi ga finančno reševala z interventno zakonodajo.

Velenjski svetniki opozarjajo, da breme ogrevanja ob zapiranju Teša in Premogovnika Velenje država prelaga na občinska ramena, ob tem pa ostajajo pomisleki. "Ko gledate finančne kazalnike za poslovanje, lahko mati proizvede več sto milijonov evrov dobička, na drugi pa odvisna družba ustvari izgubo. Meni osebno to v normalni državi ali sistemu ni domače," je pojasnil župan Mestne občine Velenje Peter Dermol.

Župan Občine Šoštanj Boris Goličnik je opozoril, da je najslabša negotovost. "Ta je velika v naši dolini in posledice vemo, kakšne so."

Ljudska iniciativa Velenje, ostro nasprotuje predlogu zakona, saj meni, da ustvarja podlago za prikrite interese HSE-ja. "Ostaja bojazen, da v trenutku, ko bo Teš prenehal delovati kot gospodarska javna služba, lahko pride do privatizacije. To se bo odražalo na višjih stroških tako proizvodne energije kot tudi toplotne energije," je opozoril Asmir Bečarević iz Ljudske iniciative Velenje.

Pristojno ministrstvo je v javni obravnavi prejelo 20 pripomb deležnikov javnosti in še drugih, opozarjajo, da so pogledi teh dveh skupin diametralno nasprotni. Ob tem minister za finance Klemen Boštjančič miri, da je predlog še v obravnavi. "To je bil predlog, ki je bil dan vzporedno v medresorsko in javno obravnavo. Ampak nismo še tam, da bi bil to predlog, ki bi ga vlada lahko obravnavala ali potrjevala."

Ministrstvo za okolje še poudarja, da interventni zakon omogoča nadaljevanje obratovanja Teša ob proizvodnji toplote za Šaleško dolino, proizvajal pa bi elektriko kot stranski produkt.

Delavci proti interventnemu zakonu o Tešu