Na programski konferenci NSi-ja so se ukvarjali s šolstvom in s pripravami na prihodnje volitve. Foto: X NSi
Na programski konferenci NSi-ja so se ukvarjali s šolstvom in s pripravami na prihodnje volitve. Foto: X NSi

V NSi-ju želijo biti na volitve kadrovsko in programsko pripravljeni še pred letošnjim poletjem, je Tonin povedal v izjavi za medije in dodal, da jih zato ne bodo presenetile ne morebitne predčasne volitve, za katere sicer dvomi, da bodo, ne redne prihodnje leto.

Danes bodo zato pregledali, kakšno je trenutno stanje glede evidentiranih kandidatov. Teh je 117, zato bodo morali med njimi izbirati in opraviti tudi pogovore, kako jih postaviti v posamezne volilne okraje. Ker še vedno potekajo pogovori tudi z drugimi sorodnimi strankami, lahko to tudi še nekoliko spremeni dinamiko in število njihovih kandidatov, ob tem pa je po besedah prvaka stranke in evroposlanca Mateja Tonina pomembna tudi jasna vsebinska priprava na vse, kar jih še čaka do konca leta.

Reforme aktualne vlade in svetovni izzivi

Glede napovedanih reform aktualne vlade je dejal, da bi si v NSi-ju želeli, da bi se resnično izboljšale razmere za ljudi. Pri tem je omenil zdravstveno reformo, kjer koalicija kot velik dosežek predstavlja ločitev zasebnega in javnega zdravstva, a bi bil po njegovih besedah bolj ključen cilj, kako povečati dostopnost ljudi do zdravnikov.

Opozoril je tudi na svetovne izzive. Če se država nanje ne bo hitro prilagodila, bomo v svetu ostali sami, kar je za majhne države lahko zelo problematično, zlasti kar se tiče poslovnega okolja in konkurenčnosti, je posvaril. "Če se ob sedanjih trgovinskih in carinskih vojnah ne bomo skupaj z Evropsko unijo odzvali pravilno, potem nas čakajo težki časi," je dodal.

S kom bi najraje sodeloval NSi?

Glede morebitnega sodelovanja na volitvah s sorodnimi strankami je Tonin ponovil, da bo treba pokazati nekaj politične inovativnosti, zato si želijo sodelovanja z Demokrati, SLS-om in stranko Fokus. Gre za desnosredinske stranke, s katerimi bi po njegovem mnenju lahko našli podlago za sodelovanje, idealno bi bilo s skupno listo na volitvah, ki bi se lahko borila tudi za zmago in bi v slovenski politični prostor prinesla popolnoma novo dinamiko.

Na vprašanje, ali bo šla stranka na volitve z zdajšnjim vodstvom, je odvrnil, da se vodstvo lahko zamenja le na volilnih kongresih, naslednji pa je predviden šele prihodnje leto po volitvah. Glede skrhanih odnosov s predsednikom SDS-a Janezom Janšo je dejal, da so med njima lahko razlike, a da bi se morali zdaj osredotočiti predvsem na stvari, ki jih povezujejo, in skupni cilj – zamenjavo oblasti na prihodnjih volitvah.

"To pa nam lahko uspe le, če bomo skupaj zbrali več kot 46 glasov v državnem zboru. SDS bo svojo zgodbo naredil, preostali na desni sredini pa moramo zagotoviti več kot 20 glasov. Šele to bo ustvarilo podlago za to, da se bomo lahko iskreno pogovarjali o desnosredinski vladi," je dejal Tonin.

Bo NSi podprl novo Janševo vlado?

Glede njegovega stališča v preteklosti, da NSi ne bo podprl vlade, ki bi jo znova vodil Janša, je dejal, da ne ve, zakaj bi se morali že zdaj pogovarjati o kandidatu za predsednika vlade. To bodo lahko naredili šele takrat, ko bodo poznali razmerja v parlamentu.

"Če glasov ne bo dovolj, so takšne razprave nepomembne in zapravljamo čas. Če pa jih bo dovolj, bo predsednik vlade izključno tisti, ki mu bo uspelo zbrati 46 glasov. Moje stališče do predsednika vlade je znano in se ni spremenilo, a preveč časa namenjati temu je neproduktivno," je še navrgel Tonin.

Tonin je opozoril, da je ključna težava postalo to, da šola ni več tako varen prostor, kot je to bil v preteklosti. Foto: X NSi
Tonin je opozoril, da je ključna težava postalo to, da šola ni več tako varen prostor, kot je to bil v preteklosti. Foto: X NSi

Tonin na programski konferenci NSi-ja slovensko šolstvo ocenil s "komaj 2"

Šolski sistem je tog in okorel, birokratsko zastarel in preveč osredinjen na pomnjenje podatkov, je v nagovoru programske konference NSi-ja, namenjene šolstvu, poudaril prvak stranke Tonin. V Sloveniji se zadnjih nekaj let pogovarjamo predvsem o tem, kako nam razpada javni zdravstveni sistem. Tiho in s še večjo hitrostjo pa nam razpada šolski sistem, je na dogodku v Celju v uvodu poudaril Tonin.

"Če bi slovenski šolski sistem morali oceniti z opisno oceno, bi zapisali: tog in okorel, birokratsko obremenjen in preveč osredotočen na pomnjenje podatkov. Številčna ocena pa bi bila verjetno komaj 2," je navedel.

Med ključnimi težavami je poudaril tekmovanje med učenci v pomnjenju podatkov in to, da šola ni več varen prostor. "Prizore mladoletnega nasilja in popolne nemoči institucij gledamo vsak dan. Šolski sistem je postal žrtev permisivne vzgoje in levičarskega aktivizma – avtoritete se razgrajujejo, kazni so nezaželene, bistvo je pogovor," je opozoril.

Pod geslom, da je v znanju moč, v NSi-ju predlagajo vrnitev zdravega razuma v šolstvo. Med drugim se zavzemajo za projektno učenje "namesto piflanja", kritično razmišljanje in sposobnost samostojnega učenja. "Naš cilj mora biti vzgoja odgovornih, samozavestnih in kritično razmišljujočih mladih – šola mora mlade pripraviti na življenje," je poudaril Tonin.

Kazenska odgovornost mladoletnih

V nagovoru se je dotaknil tudi problematike varnosti v šolah in preprečevanja medvrstniškega nasilja. "Če je nekdo dovolj star, da pretepe sošolca in to objavi na TikToku, je dovolj star, da za to prevzame odgovornost," je ocenil.

Spomnil je, da so v NSi-ju že predlagali zaostritev kazenske odgovornosti mladoletnih storilcev za nekatera kazniva dejanja, kot so napad na uradno osebo, povzročitev telesnih poškodb, kraje ... ter možnost odstranitve nasilnega učenca iz šole in namestitev v vzgojni zavod.

"Stroka je jasna: s pogovori in delavnicami ne bo šlo, potrebne so resne sankcije za odklonska vedenja. Dovolj je govorjenja samo o otrokovih pravicah, pogovarjati se moramo tudi o otrokovih dolžnostih in o dolžnostih staršev," je med drugim poudaril prvak stranke.

Foto: X NSi
Foto: X NSi

Tonin opozoril na samomore med mladimi

V izjavi za medije po koncu razprave je Tonin glede primerov medvrstniškega nasilja dejal, da smo v Sloveniji doslej imeli veliko srečo, da se ni zgodilo kaj velikega in so bili določeni primeri pravočasno zaznani in ustavljeni. Preseneča ga, da ni večje pozornosti na samomore med mladimi, kar po njegovem kaže na veliko stisko v našem šolskem sistemu.

Poudaril je še, da je stranka z današnjo konferenco tudi uradno začela pot resnih razprav v zvezi s stanjem šolstva v Sloveniji. Po njegovem mnenju gre za temo, ki "tli in je samo še vprašanje časa, kdaj bo resnično zagorela, če ne celo eksplodirala", zato se je politika dolžna čim prej odzvati.

Kritična razprava je nujna

S programsko konferenco o šolstvu želijo v NSi spodbuditi kritično razpravo o slovenskem izobraževalnem sistemu v času bliskovitega razvoja digitalne tehnologije. Zavzemajo se za celovito prenovo šolskega sistema, ki bo učiteljem omogočila večjo avtonomijo, učencem zagotovila kakovostno in uporabno znanje, staršem pa dodelila jasno vlogo pri vzgoji in podpori v izobraževalnem sistemu.

Na konferenci so tako sprejeli akcijski načrt NSi-ja za nujno prenovo šolskega sistema, ki zajema 16 rešitev za sodobno in kakovostno šolstvo. Med rešitvami poudarjajo prenovo učnih načrtov in razvoj kompetenc učencev, krepitev digitalnih veščin in finančne pismenosti ter posodobitev pravilnikov ocenjevanja. Zavzemajo se tudi za profesionalizacijo vodenja šol, vračanje vzgojne moči učiteljem in njihovo sodelovanje pri vzgoji.

Starši naj učiteljem dovolijo izvajati vzgojno funkcijo

"Starši naj učiteljem omogočijo, da ti izvajajo vzgojno funkcijo, in jih podprejo pri vzpostavljanju discipline v razredu," so navedli v načrtu.

Med rešitvami poudarjajo tudi razbremenitev in neprekinjeno strokovno usposabljanje učiteljev, izjemne učitelje bi nagrajevali. Potrebni so tudi učinkoviti ukrepi za zmanjšanje izostankov od pouka in izboljšanje sistema mentoriranja.

Glede preprečevanja medvrstniškega nasilja poudarjajo, da je ključno sodelovanje staršev in učiteljev. Za učinkovito vzgojno delovanje pa učitelji potrebujejo tudi ustrezne možnosti izrekanja vzgojnih ukrepov, so navedli.

Zavzemajo se tudi za tesnejše sodelovanje med šolami, fakultetami in trgom dela ter za vključevanje tujcev. V zvezi s financiranjem šol pa med drugim poudarjajo, da mora država zagotoviti enakovredno financiranje za vse izobraževalne ustanove, ki izvajajo javno veljavne programe.