Osemnajst nevladnih organizacij je objavilo spletno peticijo, v kateri ministra za notranje zadeve Boštjana Poklukarja pozivajo, naj spremeni člen pravilnika o izvrševanju zakona o matičnem registru, in sicer na način, da bo transosebam v postopku pravnega priznanja spola omogočena samoopredelitev.
"V Evropi je trenutno 11 držav, ki imajo pravno priznanje spola urejeno na osnovi samoopredelitve. To so Irska, Malta, Danska, Norveška, Belgija, Islandija, Portugalska, Švica, Luksemburg, Španija in Finska. Slovenije žal ni med njimi. Tako je zaradi 37. člena Pravilnika o izvrševanju zakona o matičnem registru, ki spada pod okrilje ministrstva za notranje zadeve. Notranjega ministra pozivamo, da to čim prej popravi in transspolnim osebam v Sloveniji zagotovi človekove pravice in dostojanstvo, da same povedo, kdo so," je v imenu Amnesty International Slovenije dejal Linn Julian Koletnik.
37. člen navaja, da se sprememba spola v matični register vpiše na podlagi odločbe pristojnega organa. Podlaga za izdajo odločbe pa je potrdilo zdravstvene ustanove ali zdravnika, iz katerega je razvidno, da je oseba spremenila spol. Pred vpisom spremembe spola v register mora matičar zahtevati določitev nove številke EMŠO. Izpisek iz matičnega registra o rojstvu se izda s podatkom o novem spolu, brez zaznamka o spremembi spola.
V Sloveniji torej samoopredelitev ni mogoča, saj člen omenjenega pravilnika predvideva, da morajo transspolne osebe za spremembo podatka o spolu v svojih dokumentih predložiti zdravniško potrdilo. To v praksi lahko tudi pomeni, da so prisiljene v okviru psihiatrične obravnave pridobiti diagnozo duševne motnje.
"Zahtevo je v predvolilnem izrekanju prepoznalo tudi Gibanje Svoboda, rekoč, da si bodo prizadevali, da se po zgledih tudi nekaterih drugih držav transspolnim osebam omogoči samoopredelitev, ne da bi bili podvrženi medicinskim posegom," je dejal_a Neža Oder, Neo, direktor_ica Zavoda TransAkcija.
Kot poudarjajo, ločitev pravnega in medicinskega postopka priznanja spola na nacionalni ravni podpirajo Nacionalni inštitut za javno zdravje, Zagovornik načela enakosti, Interdisciplinarni konzilij za potrditev spolne identitete itd. Svetovna zdravstvena organizacija je že maja 2019 ob reformi transspolnost odstranila s področja duševnih bolezni.
"Pravno priznanje spola je postopek spremembe podatkov o spolu v uradnih dokumentih in registrih z namenom priznanja spolne identitete posameznice ali posameznika. Da bi država svojim prebivalkam in prebivalcem omogočila postopek, usklajen s standardi človekovih pravic, mora biti zasnovan na eni sami postavki: samoopredelitvi osebe," so zapisali v sporočilu za javnost.
Pobudniki peticije so: Amnesty International Slovenije, Društvo DIH, Društvo SOS telefon za ženske in otroke – žrtve nasilja, Društvo Parada ponosa, DrogArt, Študentska Iskra, Koroška Pride, Kvartir, LGBTIQ skupnost Pomurje, Mesto žensk, MKC Maribor, Mirovni inštitut, Zavod Open, Maribor skozi rožnata očala, Pritličje, ŠKUC, TransAkcija in Ustanova.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje