Varuhinja opozarja na morebitne škodne učinke in kršitev pravic zaradi širitev igralništva. Foto: RTV SLO
Varuhinja opozarja na morebitne škodne učinke in kršitev pravic zaradi širitev igralništva. Foto: RTV SLO
Igralništvo in pravice
Na tehtnici so dolgoročni blagodejni gospodarski in morebitni škodljivi stranski učinki goriškega megazabavišča. Foto: EPA

Brez resnih ekonomskih, okolijskih, socioloških, psiholoških in epidemioloških raziskav je širitev igralništva početje, ki lahko ogrozi človekove pravice velikega št. prebivalcev. Nujno bi bilo, da se do vprašanja nedvoumno izrečeta država oz. njeni organi (tudi DZ) in s tem prevzamejo odgovornost za pričakovane posledice, pri tem pa naj upoštevajo mnenja lokalnih skupnosti in objavljenih raziskav, med drugim poziva varuhinja.

Goriško megazabavišče, ki naj bi sicer zaposlovalo 3.200 ljudi, naj bi v državno blagajno na leto prispevalo 120 milijonov evrov, s potrebami središča po različnih proizvodih in storitvah (potrošni material, hrana in pijača, različne obrtniške storitve, vzdrževanje, prometne storitve, telekomunikacijske storitve) pa po pričakovanjih še dodatnih 165 milijonov evrov v obliki naročil podizvajalcev.

Varuhinja človekovih pravic je ugotovitve in stališča do igralništva strnila v 10 točk.

Konstant je manj od neznank

Američani naj bi od vsega začetka uresničitev projekta pogojevali z nižjimi igralniškimi dajatvami in več kot petinskim deležem v krovni družbi (česar slovenska zakonodaja ne omogoča). Na finančnem ministrstvu zato že pripravljajo spremembe in dopolnitve zakona o igrah na srečo in zakona o davku od iger na srečo, ki bodo projekt omogočile. Vrednost projekta je ocenjena na 750 milijonov evrov, poleg igralnice pa bodo zgradili hotele najvišje kategorije s 1.500 sobami, kongresno in prireditveno središče, wellnes in bazenske, zabaviščne športne in nakupovalne površine.

Dogovoru Harrah'sa z vlado ostro nasprotuje tudi ajdovski župan Marjan Poljšak in slovenska Rimskokatoliška cerkev, svoje nestrinjanje pa so izrazili tudi predsednik republike Janez Drnovšek, novogoriški župan Mirko Brulc in nekatera okoljevarstvena gibanja, pomisleke pa ima tudi koalicijska Nova Slovenija, ki ji načeluje finančni minister Andrej Bajuk.