Koalicijski poslanci menijo, da je Marinič v konfliktu interesov, saj je še vedno v postopku, za katerega je Kosova komisija ugotovila znake kaznivega dejanja. Foto: MMC RTV SLO
Koalicijski poslanci menijo, da je Marinič v konfliktu interesov, saj je še vedno v postopku, za katerega je Kosova komisija ugotovila znake kaznivega dejanja. Foto: MMC RTV SLO
Drago Kos
Poslanci koalilcije in Drago Kos menijo, da sprememba poslovnika parlamentarni komisiji omogoča, da se seznani s konkretnimi primeri, ki jih obravnava Kosova komisija, pa tudi s prijavitelji in njihovimi osebnimi podatki. Poslanci bodo tako vložili ustavno presojo. Foto: MMC RTV SLO

Parlamentarna komisija, ustanovljena po zakonu o preprečevanju korupcije, ki jo vodi Branko Marinič (SDS), bo namreč na četrtkovi seji obravnavala domnevno nevestno delo predsednika komisije za preprečevanje korupcije Draga Kosa. Koalicijski poslanci Alojz Posedel (Zares), Franc Jurša (DeSUS) in Anton Kampuš (SD) menijo, da je Marinič v konfliktu interesov, saj je še vedno v postopku, za katerega je Kosova komisija ugotovila znake kaznivega dejanja.

Marinič je namreč v postopku zaradi suma kaznicega dejanja, da je izpit iz nemščine na Fakulteti za organizacijske vede namesto njega opravljal nekdo drug. Protikorupcijska komisija je v zadevi ugotovila znake kaznivega dejanja, zato je zadevo predala policiji, ta pa tožilstvu, je pojasnil Posedel.

Posedel: Obstaja sum, da Mariničevo odločanje ne bo objektivno
Dodal je, da preiskava še ni končana, zato je Marinič nedolžen, dokler se mu krivda ne dokaže, kljub temu pa je še vedno v "odprtem postopku", zato obstaja sum, da njegovo morebitno odločanje o delu Kosa na parlamentarni komisiji ne bo objektivno. "Če bo pri odločanju sodeloval, bo vedno ostala senca dvoma o korektnosti njegovega odločanja," je dejal Posedel.

Ob tem je poslanec Zaresa napovedal še skorajšnjo vložitev zahteve za presojo ustavnosti poslovnika parlamentarne protikorupcijske komisije, za kar imajo po njegovih besedah že zagotovljenih 30 potrebnih podpisov poslancev. Poslanci koalilcije in Drago Kos namreč menijo, da sprememba poslovnika parlamentarni komisiji omogoča seznanitev s konkretnimi primeri, ki jih obravnava Kosova komisija, pa tudi s prijavitelji in njihovimi osebnimi podatki.

SDS: Kos prepozno ugotovil nedzružljivost funkcij
Delo naj bi Kos po mnenju poslancev SDS-a nevestno opravljal, ko je septembra v državni zbor poslal zahtevo, da DZ z mesta članice odbora sklada za financiranje in razgradnjo Jerdske elektrarne Krško razreši evropsko poslanko Romano Jordan Cizelj, ki je kandidirala na listi SDS-a. Sporno se jim namreč zdi, da Kos nezdružljivosti poslanske funkcije in članstva v odboru ni ugotovil prej, ko sta v nadzornem odboru sklada sedela tudi poslanec LDS-a Brane Janc in poslanka SD-ja Silva Črnugelj. Posedel je dejal, da bi moral Kos v tem primeru odločiti prej, in pričakuje, da bo na četrtkovi seji pojasnil, zakaj temu ni bilo tako.

Marinič je poziv treh poslancev koalicije ocenil z besedami, "da postaja vse bolj jasno, da Zaresovi poslanci skušajo narediti vse, da bi ustrezno zaščitili Draga Kosa in mu še naprej omogočali, da primere, ki jih obravnana, izbira glede na osebne afinitete in v skladu z dnevno-političnimi interesi, ter se tako še naprej izogiba parlamentarnemu nadzoru in ribari v kalnem."