Trenutni predsednik države Joe Biden se je odločil, da Trumpu kot nekdanjemu predsedniku glede preiskave napada na kongres ne bo priznal imunitete. S tem je nacionalnim arhivom ZDA omogočil, da predajo dokumente preiskovalcem. Trump toži tako Bidna zaradi imunitete kot nacionalne arhive, da prepreči predajo dokumentov.
Omenjeni odbor želi od nacionalnih arhivov za zdaj 125 strani dokumentov. Gre za obveščevalne podatke pred napadom, varnostnih pripravah in podobno.
Trump v tožbi trdi, da preiskovalni odbor ameriškega kongresa zahteva neomejen obseg dokumentov, ki nimajo zveze s 6. januarjem in nobenega legitimnega namena razen politizacije. Tožbo je v njegovem imenu vložil odvetnik iz Alexandrie v Virginiji Jesse Binnall, ki je lani že neuspešno skušal razveljaviti Bidnovo volilno zmago v Nevadi.
Po mnenju večine ameriških pravnikov Biden s tem, da je Trumpu zanikal izvršni privilegij za zaščito dokumentov, ni storil ničesar narobe. Izvršni privilegij se namreč nanaša le na predsednika in vlado, ne pa na nekdanjega predsednika ali nekdanjo vlado.
Med napadom aretirali več sto ljudi
Trumpovi privrženci so 6. januarja letos napadli kongres in skušali preprečiti formalno potrditev Bidnove zmage na predsedniških volitvah novembra lani. Trump jim je dal idejo s trditvami o neobstoječih volilnih prevarah, na dan napada pa jim je na zborovanju pred Belo hišo naravnost pozval, da gredo vsi skupaj nad kongres.
Zaradi napada je policija aretirala več sto ljudi, demokrati v kongresu pa menijo, da je Trump 6. januarja počel marsikaj, česar ne bi smel. Med drugim sumijo, da je oviral vojaške in policijske okrepitve v času napada.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje