Predsednik Türk je kitajskim sogovornikom med drugim čestital za izvedbo olimpijskih iger. Foto: EPA
Predsednik Türk je kitajskim sogovornikom med drugim čestital za izvedbo olimpijskih iger. Foto: EPA
Türk na Kitajskem

Türk se je poleg tega ločeno sestal še s kitajskim premierjem Ven Džjabaom. Govora je bilo predvsem o dvostranskih odnosih. Sogovornikoma pa je slovenski predsednik čestital tudi za uspešno izvedbo olimpijskih in paraolimpijskih iger, onadva pa sta se njemu zahvalila za nesebično pomoč Slovenije ob majskem uničujočem potresu v kitajski provinci Sečuan. Türk je izpostavil, da sta Ljubljana in Čengdu, središče prizadete regije, pobrateni mesti, pa tudi tradicionalno dober odnos med narodoma, zaradi česar je bilo naravno, da se je naša država odzvala s pomočjo.

Slovenski predsednik se je s sogovornikoma pogovarjal tudi o političnih odnosih med državama, ki bi se morali okrepiti tudi z obiski in rednimi konzultacijami. Predvsem pa je bil velik del pogovora posvečen gospodarskemu sodelovanju med državama, ki se dobro razvija zlasti zahvaljujoč slovensko-kitajski komisiji za trgovinsko in gospodarsko sodelovanje, predstavništvu našega gospodarstva v Šanghaju in drugim ustanovam. Türk je izpostavil tudi pomen Luke Koper za kitajsko gospodarstvo.

Obojestranski interes za kulturo druge strani
Türk se je s predsednikom Hujem in premierom Venom pogovarjal tudi o sodelovanju na področjih turizma in kulture. Zavzel se je za podporo učenju slovenščine na Kitajskem, kitajska stran pa je izrazila interes, da bi podprla proučevanje kitajske kulture v Sloveniji.

Türk se je v nadaljevanju udeležil tudi slavnostnega odprtja 7. azijsko-evropskega vrha in prve zaprte plenarne seje na temo "Mednarodno gospodarstvo in finančne razmere", kjer je nastopil kot govornik.

C. R.

Türk na Kitajskem