Foto:
Foto:
Dimitrij Rupel
Glede tega, da so se nekateri od neimenovanih kandidatov obrnili na odvetniško pisarno in jo prosili za pravno mnenje, je predsednik države dejal, da si sploh ni mogoče predstavljati, da bi lahko nekdo iztožil veleposlaniški status. Foto: EPA
Zakaj Türk ni imenoval Rupla za veleposlanika?

"Ljudje, ki naj bi zastopali državo, morajo uživati polno zaupanje te države, vključno s predsednikom države, ki jih imenuje," je za Radio Slovenija dejal Türk. Med razlogi za neimenovanje Rupla za veleposlanika na Dunaju je omenil tudi mnenje pomembnega dela koroških Slovencev in lastne izkušnje.

"Gre tudi za moje izkušnje, ki jih imam iz časa teh kandidatur, kjer nisem dobival celovitih in dobrovernih informacij, in zaradi tega moje zaupanje tu ne obstaja. In to je bil tudi zelo pomemben del mojega odločanja," je še dodal.


Ni si mogoče predstavljati, da bi kdo iztožil veleposlaniški status
Glede tega, da naj bi se nekateri od neimenovanih kandidatov obrnili na odvetniško pisarno in jo prosili za pravno mnenje, pa je predsednik države dejal, da si sploh ni mogoče predstavljati, da bi lahko nekdo iztožil veleposlaniški status.

Po poročanju nekaterih medijev naj bi se namreč Dimitrij Rupel in nekdanji veleposlanik v Bruslju Borut Trekman obrnila na odvetniško pisarno Čeferin, naj zanju pripravi pravno mnenje. Tam sodijo, da v nasprotju z mnenjem vlade predsednik republike ne more odkloniti imenovanja in da je mogoče uporabiti pravno sredstvo zoper državo, saj neimenovani kandidati, kot je dejal Čeferin, izpolnjujejo pogoje skladno z zakonom, je še poročal Radio Slovenija.


Kot je znano, naj do nedavnega zunanji minister ne bi izpolnjeval enega izmed pogojev za veleposlaniško mesto, saj sedem let ni služboval kot uradnik oziroma diplomat. Rupel je bil namreč na čelu ministrstva kot funkcionar.

B. K.

Zakaj Türk ni imenoval Rupla za veleposlanika?