Danilo Türk meni, da morajo stranke narediti korak nazaj od neusmiljenih strankarskih bojev, ki se manifestirajo tudi v državnem zboru. Ta po predsednikovem mnenju ne opravlja svoje zakonodajne funkcije, "vse preveč zakonov se pošilja na referendum, hkrati pa z izrednimi sejami in razpravami prispeva k histeriji v našem političnem prostoru". Poleg težav v koaliciji je to temeljna težava naše politične situacije, meni Türk.
"Pokojninska reforma presega mandat te vlade"
Vseeno pa je po njegovem mnenju s političnimi spremembami in morebitnimi predčasnimi volitvami treba počakati na poletje ali jesen ter se medtem posvetiti vprašanju, ki presega mandat te vlade - pokojninski reformi. Ta je v nekaterih točkah res sporna, je izjavil, a ljudje se bomo morali ob vse bolj starajočem se prebivalstvu navaditi tudi na daljše delo.
Glede referendumov je dejal, da jih je v zadnjem času preveč, čeprav bi morali biti na voljo le za resnično temeljna vprašanja. Podpira omejitev nekaterih možnosti referenduma, ki ga je treba vezati predvsem na voljo ljudi in manj na presojo poslancev.
Vrnitev nacionalnega interesa
Poudaril je nujnost preloma in posvetitev dialogu med političnimi opcijami za ponovno definiranje nacionalnega interesa, ki je bil v zadnjem času "skoraj prepovedana beseda". Nacionalni interes je proceduralna zadeva, sposobni moramo biti, da ga kar naprej definiramo, in če nam bo to uspelo, nam bo šlo dobro, je dejal. To je potrebno tudi v sotvarju Evropske unije. Najprej moramo definirati svoj nacionalni interes, šele potem lahko učinkovito postavljamo zahteve v okviru te organizacije, je prepričan.
Pri tem Türk meni, da glede nacionalnega interesa nima nobena stran 'prav', niti ekstremna zaščita prav vse domače lastnine. Pri tem pa bodo morale svoj prispevek dati vse strani: gospodarska zbornica, politične stranke, pa tudi vlada.
"Koalicija ni sposobna skladnega ukrepanja"
V oceni dela koalicije in vlade, za katero je pred časom dejal, da njeno delo ne poteka v sozvočju s kriznimi ukrepi, pa je tokrat izpostavil dobre plati. Še posebej se je po Türkovem mnenju koalicija izkazala pri arbitražnem sporazumu, pa tudi pri ukrepih v zgodnji fazi krize, recimo subvencioniranem skrajšanem delovnem času in čakanju na delo, kar je ublažilo najhujši šok leta 2009. Po drugi strani pa je po predsednikovih besedah občutka za tegobe krize in odgovornosti za ukrepe zmanjkalo v parlamentu in še enkrat - v pomanjkanju dialoga.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje