Magyar mora nezdružljivost odpraviti v 15 dneh po pravnomočnosti, ki je že nastopila. Na odločitev sodišča se še ni odzval.
Komisija za preprečevanje korupcije je postopek v povezavi z lendavskim županom začela na podlagi prejete prijave in maja letos sprejela ugotovitev, da sta funkciji župana Občine Lendava in članstva v svetu Pomurske madžarske samoupravne narodne skupnosti (PMSNS), ki ju opravlja Magyar, po zakonu o integriteti in preprečevanju korupcije nezdružljivi.
Magyar je zoper ugotovitev KPK-ja vložil upravni spor, Upravno sodišče v Mariboru pa je v zadevi odločilo konec novembra.
"S tem so ugotovitve postale pravnomočne, Janez Magyar pa mora nezdružljivost odpraviti v 15 dneh po pravnomočnosti," so v današnjem sporočilu za javnost navedli na KPK-ju.
Kot so povzeli, je upravno sodišče v sodbi zapisalo, da daje zakon županu široka pooblastila za odločanje v vseh zadevah lokalnega pomena, zaradi česar obstaja v primeru, ko ta opravlja več različnih funkcij oziroma dejavnosti hkrati, večja verjetnost, da nastopi nasprotje interesov, to pa povečuje tveganje za korupcijo.
Dodali so še, da so širši interesi lokalne skupnosti (to je interesi vseh prebivalcev občine), za katere je po zakonu dolžen skrbeti župan, lahko v nasprotju z interesi ožje samoupravne narodne skupnosti na območju občine, za uresničevanje katerih skrbijo člani sveta kot najvišjega organa PMSNS-ja.
"Funkcija člana sveta PMSNS-ja zaradi možnega nasprotja med interesi lokalne skupnosti, ki jih predstavlja župan, ter interesi madžarske samoupravne narodne skupnosti, ki jih zasledujejo člani sveta PMSNS-ja, po naravi stvari ni združljiva s funkcijo poklicnega župana kot funkcionarja občine," je po navedbah KPK-ja v sodbi zapisalo sodišče.
Kot so še navedli, članstvo župana v svetu PMSNS-ja "zato nedvomno predstavlja okoliščino, ki vpliva, ali ustvarja videz, da vpliva, na nepristransko in objektivno opravljanje nalog župana" v smislu nasprotja interesov, kot ga opredeljuje zakon o integriteti in preprečevanju korupcije, zaradi česar je zakonodajalec navedeni funkciji tudi opredelil kot nezdružljivi.
Ker so trenutno v postopku v DZ-ju dopolnitve zakona o lokalni samoupravi, s katerimi predlagatelji obravnavajo vprašanje nezdružljivosti funkcionarjev na področju lokalne samouprave, KPK pričakuje, da bo zakonodajalec to odločitev upravnega sodišča upošteval pri morebitnih spremembah zakona.
Hkrati KPK znova poudarja, da bi bilo treba različne pravne ureditve nezdružljivosti funkcij poenotiti, ne pa dodatno urejati v različnih zakonih. Vsaka posamezna ureditev v specialnih zakonih namreč v pravni red vnaša dodatne nejasnosti, so poudarili pri KPK-ju.
Magyar vložil zahtevo za revizijo
Magyar je v zvezi z odločitvijo upravnega sodišča podal zahtevo za revizijo. Ob tem pa je opozoril na odpravljeno nezdružljivost v po njegovem vsebinsko podobnem primeru pri poslancih. To je izpostavil tudi v nedavnem pismu, poslanem DZ-ju.
"Dejstvo je, da občinski funkcionarji nikakor niso izpostavljeni korupcijskemu tveganju, kot so to poslanci, ki imajo neposreden vpliv na sprejemanje državnega proračuna, iz katerega se neposredno tudi zagotavljajo sredstva za delovanje Pomurske madžarske samoupravne narodne skupnosti. In kljub temu je s sprejetjem zakona o dopolnitvi zakona o poslancih odpravljena nezdružljivost funkcij poslanca in člana sveta samoupravne narodne skupnosti," je v pismu izpostavil Magyar.
Zato po njegovem ni nobenega razloga, da se ne bi podprla identična ureditev na lokalni ravni, torej združljivost funkcij občinskih funkcionarjev z članstvom v svetu samoupravne narodne skupnosti. Tako je zapisal v pismu, s katerim je pred slabim mesecem dni izrazil podporo predlogu novele zakona o lokalni samoupravi, ki ga je v DZ oktobra vložila skupina poslancev s prvopodpisano Jelko Godec (SDS).
Podobno zadevo, a v povezavi z drugo skupnostjo, je prav tako na podlagi prejete prijave KPK-ja v povezavi z županom Magyarjem obravnavala tudi v letu 2020. Takrat je KPK ugotovil, da sta funkciji župana in člana sveta Madžarske samoupravne narodne skupnosti Občine Lendava, ki ju je opravljal Magyar, nezdružljivi.
Magyar je takrat ugotovitve KPK-ja zavračal in ji očital diskriminatornost, saj meni, da bi v tem primeru morala veljati izjema. Ker nepravilnosti v roku ni odpravil, mu je KPK naložil plačilo globe v znesku tisoč evrov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje