"Glede na to, da premier govori, da ukrepi ne bodo všečni in bodo izpeljani za vsako ceno, se znamo zelo v kratkem času dobiti na cesti," je dejal predsednik sindikata Drago Lombar. Za usklajene akcije se dogovarja tudi z drugimi sindikati zasebnega sektorja, dopušča pa možnost, da se bo pridružil protestu Zveze svobodnih sindikatov Slovenije, ki bo 15. aprila pred vladnim poslopjem.
ZSSS 15. aprila na protest pred vlado
"V tej situaciji neprimerno podaljševati starostno dobo"
"Bojimo se, da bo vlada 'nasedla' pobudam Svetovne banke in Unije po spremembah pokojninske zakonodaje. Temu ostro nasprotujemo", pravi Lombar in dodaja, da vlado s pobudo o podaljšanju delovne dobe prihaja v času, ko delavci izgubljajo zaposlitve in podjetja ukinjajo delovna mesta.
"V tej situaciji je po našem mnenju neprimerno podaljševati starostno dobo, glede na to, da je velika večina mladih brezposelnih oz. je zaposlenih za določen čas," meni. Prepričan je, da bi morali prej poskrbeti za delavce v neperspektivnih panogah in da se da pri spreminjanju pokojninskega sistema uporabiti
tudi druge možnosti - na primer očistiti pokojninsko blagajno.
"Sklad da, vendar pod nadzorom"
Idejo o ustanovitvi sklada za presežne delavce Lombar podpira, vendar je skeptičen glede "vloge sklada in načina, kako bodo te zaposlene prenesli in plačevali iz sklada". "Menimo, da je to še en dogovor med delodajalci, kako se bodo lahko v tej težki situaciji podjetja, ki so v krizi in niso zaprosila za subvencijo za skrajšanje delovnega časa, brez odpravnin in pravic iz zakona o delovnih razmerjih znebila teh delavcev," dodaja.
Sprašuje se tudi, kdo bo delavcem plačal odpravnine, če jih podjetja ne bodo ponovno zaposlila. "Ad-hoc na to ne bomo pristali," je odločen Lombar.
M. N.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje