Sodelovanje med hrvaško in slovensko policijo v poletnih mesecih poteka že od leta 2011. Foto: MMC RTV SLO/Kaja Sajovic
Sodelovanje med hrvaško in slovensko policijo v poletnih mesecih poteka že od leta 2011. Foto: MMC RTV SLO/Kaja Sajovic

Na podlagi sporazuma med slovensko in hrvaško vlado o čezmejnem policijskem sodelovanju so bili na Hrvaško napoteni trije slovenski policisti, in sicer s policijskih uprav Ljubljana, Maribor in Celje. Ti bodo en mesec pomagali svojim hrvaškim kolegom v Pulju ter na otokih Krk in Pag, so sporočili iz Slovenske policije.

Sodelovali bodo pri policijskih dejavnostih, ki jih hrvaški policisti opravljajo v povezavi s slovenskimi državljani, predvsem pa bodo omogočali hitrejšo komunikacijo s slovenskimi turisti in dajali predloge glede obravnavanja slovenskih državljanov.

Angažirani bodo na področju splošnih policijskih nalog, povezanih z zagotavljanjem javnega reda in miru ter nadzorom cestnega prometa. Pri obravnavi slovenskih državljanov bodo opravljali poizvedbe preko evidenc policije, tako za osebe kakor tudi za vozila, ter jih posredovali hrvaškim policistom. Hkrati pa bodo slovenske turiste seznanjali s preventivnimi nasveti glede varovanja njihovega premoženja med dopustovanjem v tujini.

Na Hrvaškem letošnje poletje policisti iz 19 držav

Hrvaški gostitelji so v torek v Šibeniku za vse tuje policiste, ki bodo sodelovali v projektu Varna turistična destinacija 2023, priredili tudi poseben sprejem. Tuje policiste sta med drugim pozdravila hrvaški notranji minister Davor Božinović in generalni direktor hrvaške policije Nikola Milina. Svoje sodelovanje v projektu je potrdilo 22 policijskih organizacij iz 19 držav s skupno stotimi tujimi policisti, ki bodo delovali v osmih različnih policijskih upravah na Hrvaškem. Za sodelovanje se je letos prvič odločila tudi nizozemska policija.

Sorodna novica Na Hrvaškem rekorden turistični obisk v prvi polovici leta

Tovrstno sodelovanje med hrvaško in slovensko policijo sicer poteka že od leta 2011. Prednosti prisotnosti slovenski policistov med poletno turistično sezono so predvsem v tem, da so morebitni policijski postopki s slovenskimi državljani krajši, turisti pa se počutijo varneje ob prisotnosti domačega policista, ocenjuje slovenska policija.

Po drugi strani je takšna oblika dela koristna tudi za policiste. Izmenjava informacij je hitrejša. Hrvaški policisti lahko namreč podatke pridobijo neposredno od slovenskega policista in obratno. Hkrati pa si izmenjujejo svoje operativno znanje, se drug od drugega učijo in tako soustvarjajo dobre prakse.