Kot so zapisali v zahtevi, je Kordiš v ustanovnem aktu zavoda NDP TOZD zapisal, da bo zaposlil tri delavce, a ni nobenega.

Zavod ima v lasti njivo, na kateri so prostovoljci samo v enem letu opravili 800 ur dela, za kar naj bi plačilo prejeli v pridelkih, je vodja poslanske skupine SDS-a Jelka Godec zapisala v zahtevi za sklic nujne seje odbora za delo, družino, socialne zadeve in invalide.

Zavod ima v lasti še spletno trgovino, kjer poleg lastnih pridelkov prodaja tudi produkte domačih in tujih partnerjev. Prostovoljci pa naj bi na plačilo po besedah sestre enega od prostovoljcev morali čakati tudi po več mesecev, je dodala.

Ob tem je opozorila, da zakon socialno podjetništvo opredeljuje kot trajno opravljanje podjetniške dejavnosti, kjer ustvarjanje dobička ni glavni cilj, temveč je ta v doseganju socialnih oz. družbenih učinkov. Zakon določa tudi, da socialnemu podjetju minister, pristojen za gospodarstvo, z odločbo odvzame status, če ne posluje v skladu z aktom o ustanovitvi.

Po mnenju poslanke iz ustanovnega akta Kordiševega zavoda izhaja "nesporen namen ustanovitve z namenom zaposlovanja". Kordišu očita še, da kljub zagovarjanju delavskega lastništva podjetij v ustanoviteljstvo ni spustil nobenega od številnih "delovnih prostovoljcev". Kordiš bi lahko svojo "kolektivno njivo" obdeloval in na njej gradil skupnost tudi na dogovorni ravni, torej brez formalne ustanovitve socialnega podjetja, je zapisala.

Odboru za delo zato v SDS-u predlagajo sprejetje sklepa, s katerim bi gospodarskemu ministru priporočili preveritev ali zavod NDP TOZD izpolnjuje zakonske pogoje. Finančni upravi, inšpektoratu za delo in tržnemu inšpektoratu pa bi s sklepom predlagali preveritev zakonitosti poslovanja socialnega podjetja.

Stranka Levica se je na Twitterju na zapisano odzvala z besedami, da je vsak trenutek, ki ga SDS zapravi "za ta teater", trenutek manj, ki ga lahko uporabi za rušenje Radiotelevizije Slovenija, dolgotrajne oskrbe, javnih stanovanj ali pravic istospolnih.