Da so razmere v njihovi državi slabe, meni tudi tri četrtine Evropejcev, poleg tega pa 31 odstotkov Evropejcev in 40 odstotkov Slovencev meni, da bodo v prihodnjem letu še slabše. Glede prihodnosti Evropske unije pa je na sploh optimističnih približno dve tretjini Evropejcev in Slovencev, torej 66 oziroma 69 odstotkov.
Največje skrbi zaradi inflacije, gospodarskih razmer in brezposelnosti
Slovenci in drugi Evropejci izpostavljajo, da so največje skrbi za njihovo državo brezposelnost, gospodarske razmere, inflacija in kriminal, pa tudi zdravstvena oskrba in pokojnine. Pa tudi osebno jih najbolj skrbijo inflacija, gospodarske razmere in prav tako brezposelnost.
Medtem ko je več kot polovica Slovencev in Evropejcev zadovoljna z delovanjem demokracije v EU-ju, pa je z demokracijo v Sloveniji zadovoljnih le 37 odstotkov Slovencev, nezadovoljnih pa 62 odstotkov, en odstotek pa se ne more odločiti. Z demokracijo v EU-ju je sicer nezadovoljnih 32 odstotkov Evropejcev, v svojih državah pa v povprečju 45 odstotkov.
Članstvo v EU-ju dobra stvar? Strinja se (le) polovica
Polovica Slovencev in 53 odstotkov Evropejcev meni, da je članstvo njihove države v EU-ju dobra stvar, 64 odstotkov Slovencev in 57 odstotkov Evropejcev pa meni, da je imela njihova država koristi od članstva.
Polovica Evropejcev in 46 odstotkov Slovencev zaupa Evropskemu parlamentu, 46 odstotkov pa jih zaupa tudi Evropski komisiji. 43 oziroma 41 odstotkov Slovencev pa omenjenima institucijama ne zaupa, medtem ko je med Evropejci to nezaupanje nekoliko manj izrazito, 33- in 32-odstotno.
Raziskava na podlagi 26.731 pogovorov
Javnomnenjska raziskava Eurobarometer o življenju v EU-ju je bila izvedena oktobra in novembra letos na podlagi 26.731 pogovorov. V Sloveniji je bilo pogovorov 1015.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje