Hiša v ljubljanskem naselju Črnuče, kjer sta prebivala ruska vohuna. Foto: TV Slovenija
Hiša v ljubljanskem naselju Črnuče, kjer sta prebivala ruska vohuna. Foto: TV Slovenija

Sodišče je vsakega od njiju zaradi vohunstva obsodilo na leto in pet mesecev zapora, zaradi overitve lažne vsebine pa na tri mesece zapora. Prav tako je vsakemu izreklo enotno kazen po leto in sedem mesecev zapora, kolikor je zahtevalo tožilstvo, ter kazen izgona tujca iz države za obdobje petih let.

Leto in sedem mesecev je točno toliko, kolikor sta prestala v priporu, je za TV Slovenija poročal Rok Šuligoj.

Sodišče je obtoženima pripor odpravilo, so sporočili z Okrožnega sodišča v Ljubljani.

Poleg tega je sodišče odločilo, da se jima odvzamejo predmeti, ki so bili uporabljeni in namenjeni za kaznivo dejanje, in gotovina, ki je bila pridobljena s kaznivim dejanjem ali zaradi njega.

Kako bo potekal izgon iz države

Celoten kazenski postopek je potekal v strogi tajnosti, tako tudi podrobnosti izvršitve sodne odločbe niso znane. Jasno je le, da sledi izgon iz države, je za TV Slovenija poročala novinarka Irena Ulčar Cvelbar. Tako ni znano, kje sta obsojena in kdaj naj bi se zgodil izgon.

Zadeve ne komentirajo ne v kabinetu predsednika vlade ne na zunanjem ali pravosodnem ministrstvu.

Policija sporoča, da sploh ni bila obveščena.

Če bi šlo za običajna tujca, bi ju po odpravi pripora ali odsluženi kazni iz Slovenije prav policija pospremila iz države. V tem primeru je pričakovati sodelovanje še kakšne varnostne službe.

"Gre za uradni ukrep, ki ga policija opravi na podlagi odredbe sodišča. Lahko pa so neformalno zraven, spremljajo v okviru svojih nalog, ki so tako ali tako lahko povezane z varnostjo države. Tako da bi lahko bili prisotni. Vsekakor pa ne smejo tega sami izvesti, teh pristojnosti nimajo," je pojasnil Miha Šepec, strokovnjak za kazensko pravo.

Sova je sodelovala že pri aretaciji decembra 2022.

V izmenjavo naj bi bil vključen tudi Vadim Krasikov

Kot je sicer pred tem navajal portal N1, ruska vohuna, če je okrožno sodišče sprejelo sporazum s tožilstvom o priznanju krivde, kazni najverjetneje ne bosta prestajala v Sloveniji. Ob tem portal dodaja, da sta domnevna vohuna del večje izmenjave zapornikov, ki naj bi v prihodnjih urah stekla med Rusijo, ZDA, Nemčijo in Belorusijo.

V izmenjavo naj bi bil med drugim vključen pripadnik ruske tajne službe FSB Vadim Krasikov, ki v Nemčiji prestaja dosmrtno zaporno kazen zaradi umora čečenskega poveljnika v Berlinu leta 2019.

Pritisk na vključitev Krasikova v izmenjavo naj bi izvajala predvsem Belorusija, kjer je bil konec junija na smrtno kazen zaradi sodelovanja v ekstremistični skupini in terorizma obsojen nemški državljan Rico Krieger. Tudi on bi lahko bil del izmenjave.

Pričakovati je, da bo v izmenjavo vključen še ameriški novinar Wall Street Journala Gershkovich, ki je bil sredi meseca obsojen na 16 let zapora, dodaja N1.

Slovenija z Rusijo ne more izpeljati izmenjave zapornikov

Ker Slovenija v Rusiji nima zapornika, ki bi ga lahko zamenjala za ruska vohuna, z Rusijo tudi ne more izpeljati izmenjave zapornikov. Prijeta ruska vohuna lahko sicer Rusiji izroči, Moskva pa bi nato v zameno za njiju drugim zahodnim državam izročila njihove priprte državljane.

Ruska vohuna so kriminalisti v Sloveniji priprli že na začetku decembra leta 2022. Moški in ženska naj bi bila v partnerski zvezi, imata dva otroka in argentinsko državljanstvo.

Predstavljala sta se kot Maria Rosa Mayer Munoz in Ludwig Gisch, dejansko pa sta Ana Valerevna Dulceva in Artjom Viktorovič Dulcev, elitna agenta ruske obveščevalne službe SVR, je junija ob sklicevanju na slovenske in zahodne obveščevalne uradnike poročal časopis Wall Street Journal.

Po navedbah ameriškega časopisa je bila tarča njunega vohunjenja v Sloveniji Agencija EU-ja za sodelovanje energetskih regulatorjev (Acer) s sedežem v Ljubljani blizu njune hiše. Slovenijo pa sta uporabljala kot bazo za potovanja v Italijo, Hrvaško in drugod po Evropi za stike z drugimi obveščevalci, ki sta jim prenašala ukaze iz Moskve.