Konec lanskega junija je ustavno sodišče ugotovilo, da zaradi prenizkih sodniških plač prihaja do neustavnosti. Za njeno odpravo je zakonodajalcu določilo rok 3. januar letos, vendar ga vlada kot pripravljavka zakona in DZ nista spoštovala. Zato je junija letos izdalo dopolnilno odločbo, s katero je določilo način izvršitve odločbe. Določilo je, da se na novo določene plače sodnikom prvič izplačajo pri izplačilu za avgust v septembru letos, pri čemer pa bodo dobili tudi razliko za nazaj od 3. januarja letos. Višje plače so bile tako sodnikom izplačane danes.
Pri izračunu plač sodnikov za plačilo sodniške službe se upoštevajo plačni razredi sodniških funkcij, kot so veljali na dan 1. junija 2012, usklajeni s stopnjo rasti cen življenjskih potrebščin v obdobju od 1. junija 2012 do 31. decembra 2023, je določilo ustavno sodišče. To po podatkih državnega statističnega urada znaša 26,2 odstotka.
Ker pa so se po navedbah vlade od 1. junija 2012 osnovne plače sodnikom, tako kot javnim uslužbencem in drugim funkcionarjem, že večkrat popravile – oktobra 2022 so se uskladile z inflacijo v višini 4,5 odstotka, 1. aprila 2023 povišale za en plačni razred ter nato junija 2024 uskladile še za 3,36 odstotka – so se osnovne plače sodnikov v primerjavi z osnovnimi plačami za julij, izplačanimi v avgustu, povišale za 12,35 odstotka.
V sodstvu zahtevajo dodatno povečanje
S takšno interpretacijo odločbe ustavnega sodišča se v sodstvu ne strinjajo. Vodstvo vrhovnega sodišča tako zagovarja stališče, da bi se morala vrednost plačnih razredov za sodnike dodatno povečati še za 3,36 odstotka in za en plačni razred, so zapisali na spletni strani.
Temu stališču je na seji 5. septembra pritrdil tudi Sodni svet, ki je poudaril, da s tako izvršitvijo, kot jo zagovarja vlada, dopolnilna odločba ne bo v celoti uresničena. Poleg sodnikov so se plače za avgust po novi plačni lestvici izračunale tudi državnim tožilcem in državnim odvetnikom funkcionarjem.
Finančni učinki dopolnilne odločbe so za proračunsko leto 2024 ocenjeni na 6,71 milijona evrov za sodnike in 1,99 milijona evrov za državne tožilce in državne odvetnike funkcionarje, skupaj torej 8,7 milijona evrov. Plače sodnikov so sicer tudi predmet pogajanj v sklopu reforme plačnega sistema v javnem sektorju, ki se po napovedi vladne in sindikalen strani bližajo koncu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje