V osnovnih šolah, vrtcih in vzgojno-varstvenih ustanovah po Sloveniji je danes že štirinajstič potekal Tradicionalni slovenski zajtrk (TSZ). Letošnji TSZ je potekal pod sloganom "Moj naj zajtrk". Namen TSZ-ja, katerega pobudnica je Čebelarska zveza Slovenije, je izobraževati in ozaveščati najmlajše, vzporedno pa tudi starše, vzgojitelje ter širšo javnost o pomenu lokalno pridelane hrane ter o vključevanju zajtrka v vsakodnevne prehranjevalne navade.
Državni sekretar Ervin Kosi je zajtrkoval skupaj z učenci Osnovne šole Kolezija v Ljubljani. Učencem je predstavil pomen uživanja lokalne hrane, projekt Tradicionalnega slovenskega zajtrka in Teden slovenske hrane. Ker letošnji TSZ poteka pod sloganom "Moj naj zajtrk", so mu učenci predstavili tudi svoje najljubše zajtrke. Skupaj so si ogledali tudi krajši izsek televizijske oddaje, ki je namenjena Tradicionalnemu slovenskemu zajtrku.
Na ministrstvu za kmetijstvo tudi tržnica
Tradicionalni slovenski zajtrk so podprli in zaznamovali številni posamezniki, podjetja, institucije ter vladne in nevladne organizacije. Na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je bil zaznamovan s tradicionalno tržnico lokalnih pridelkov in izdelkov. Tokrat so na njej sodelovali mladi kmetje, saj je bila pripravljena v sodelovanju z Zvezo slovenske podeželske mladine.
Teden poteka cel teden in se bo zaključil v nedeljo. Poleg Čebelarske zveze Slovenije so razglasitev podprli še Zadružna zveza Slovenije, Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije, Sindikat kmetov Slovenije, Zveza kmetic Slovenije, Zveza slovenske podeželske mladine, Ekoci – eko civilna iniciativa Slovenije – Združenje za trajnostno prihodnost, Zveza sadjarskih društev Slovenije, Gibanje Oskrbimo Slovenijo – Štafeta semen, Gibanje Rajski vrt ter Konzorcij evropsko zaščitenih živilskih pridelkov in izdelkov.
"Z razglasitvijo Tedna slovenske hrane dajemo pomemben poudarek slovenski hrani oziroma hrani iz lokalnega okolja," so zapisali na ministrstvu za kmetijstvo in dodali, da je glavni namen razglasitve Tedna slovenske hrane podpora domačim pridelovalcem in predelovalcem hrane, spodbujanje zavedanja o pomenu samooskrbe, ohranjanja čistega in zdravega okolja, podeželja ter varovanja kmetijskih zemljišč. "Hkrati seznanjamo mlade s postopki pridelave in predelave hrane ter spodbujamo njihovo zanimanje za dejavnosti na kmetijskem področju", so zaključili.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje