Foto: Televizija Slovenija (zajem zaslona)
Foto: Televizija Slovenija (zajem zaslona)

Ob tednu slovenske hrane, katerega vrhunec bo jutrišnji že 12. tradicionalni slovenski zajtrk, je Tatjana Zagorc v oddaji Ob osmih poudarila, da je kupovanje hrane slovenskih pridelovalcev in slovenske živilske industrije izjemno pomembno, saj to pomeni, da podpiramo lokalno gospodarstvo. Vprašanje je, kaj je za koga lokalno. Zame je to vse, pravi Zagorc, kar je pridelano v Sloveniji ali predelano v slovenskih živilskopredelovalnih obratih, ne glede na izvor. Trgovci želijo ponuditi slovenske izdelke. "Seveda pa je pri izbiri za potrošnika v ospredju cena. Naša pridelava in predelava sta nekoliko dražji. Vzrokov za to je več. Pridelava je bolj razdrobljena, kmetijska posestva so majhna. Živilska industrija pa je obremenjena z večjimi stroški dela, energije, surovin. Zato so slovenski izdelki dražji." Od kupcev je odvisno, koliko so pripravljeni odšteti za določen izdelek. Nekateri dajo večji poudarek na ceno, drugi na izvor. "Tekmovanje v zniževanju cen je vse bolj neizprosno. Treba bo stopiti skupaj, da bomo ostali konkurenčni in si zagotovili mesto na trgovskih policah."

Tatjana Zagorc. Foto: Radio Slovenija
Tatjana Zagorc. Foto: Radio Slovenija

Izbrana kakovost

Tatjana Zagorc pripisuje velik pomen oznaki izbrana kakovost. "Izbrana kakovost je res tista kakovost oziroma tisti izdelek, ki zagotavlja, da je bila tudi surovina pridelana v Sloveniji in potem po skrbnih postopkih predelana v živilo. Prinaša pa še dodatno preverjanje. Namreč, da se je res vse dogajalo tako, kot trdijo pridelovalci in predelovalci. Po drugi strani pa so postopki pridelave in predelave teh surovin nadstandardni, torej nad tem, kar določa osnovna zakonodaja. In to je pomembno za potrošnika." Dogajajo se tudi napake, inšpekcija je na primer odkrila jabolka, ki so bila označena kot slovenska, pa niso bila pridelana tu. Gre za napake, ki so lahko namerne ali pa nenamerne, pravi Zagorc. "Zaradi tega jaz ne bi dvomila o slovenski pridelavi in predelavi kot celoti. To samo pomeni, da sistem nadzora deluje in da se takšne napake odkrivajo." Posledica tega je, da se postopki pri pridelovalcih izboljšajo in da se takšne napake ne ponavljajo. Za varnost so odgovorni pridelovalci in predelovalci.

Daleč od oči, daleč od srca

To velja tudi za hrano, pravi Tatjana Zagorc. Če so transportne poti predolge, pa ne samo to, je tudi hrana oziroma živilo manj kakovostno. "Na poti se lahko zgodi marsikaj, sploh če se menja veliko distributerjev, posrednikov in trgovcev," pravi sogovornica. Lokalna hrana ima vsekakor prednost zaradi kratke dobavne verige, možnosti za napake je manj, ohranijo se hranilne lastnosti. "Najpomembnejše pa je, da s tem, ko kupujemo lokalne pridelke in živila slovenske predelovalne industrije, podpiramo domače gospodarstvo." Pri nekaterih živilih to ni lahko, če pa kupimo piščančje meso, mleko, goveje meso ali jajca, je velika možnost, da dobimo slovenske izdelke.

Pogovor v celoti v novi epizodi oddaje Ob osmih.

Tatjana Zagorc: Lokalna hrana trnek trgovcev za privabljanje kupcev