Opiti vozniki so letos do sredine oktobra povzročili že skoraj 1200 prometnih nesreč. Foto: BoBo
Opiti vozniki so letos do sredine oktobra povzročili že skoraj 1200 prometnih nesreč. Foto: BoBo

Alkohol ne spada za volan, posledice nepravilne odločitve voznika pod vplivom alkohola in drugih psihoaktivnih snovi pa bodo poleg njega samega čutili tudi sopotniki, drugi udeleženci v prometu in tudi voznikovi najbližji, ob začetku akcije Slovenija piha 0,0 sporočajo z ministrstva za zdravje. Kampanjo za manj popitega alkohola in manj opitih voznikov na slovenskih cestah ministrstvo v sodelovanju s policijo in Agencijo za varstvo prometa izvaja že devetič zapored.

Poostren nadzor bo potekal tudi v dneh okoli martinovega, ki je znan po pokušanju in pitju alkohola, ki je pogosto čezmerno. Akcija voznike nagovarja, naj v času, ko niso trezni, ključe vozil prepustijo drugim ali si zagotovijo varen prevoz, saj alkohol in druge psihoaktivne snovi vplivajo na spremembo vozniških sposobnosti in slog vožnje, zato prispevajo k večjemu tveganju za nastanek prometne nesreče, poudarjajo na ministrstvu.

V okviru akcije, ki letos poteka pod geslom Izberi sebe, ne alkohola, bodo policisti na slovenskih cestah do ponedeljka, 11. novembra, pri voznikih poostreno preverjali vsebnost alkohola v izdihanem zraku. Kršilce čaka kazen v skladu s predpisi, vozniki, ki bodo "napihali 0,0", pa bodo prejeli letak z možnostjo pridobitve vstopnice za tradicionalni koncert Policijskega orkestra, ki bo 4. decembra v Kinu Šiška.

Zakonsko je za voznike dovoljena stopnja alkohola 0,50 g alkohola/kg krvi ali do vključno 0,24 mg alkohola/liter izdihanega zraka, če tudi pri nižji koncentraciji alkohola ne kažejo znakov motenj v vedenju, katerih posledica je lahko nezanesljivo ravnanje v cestnem prometu. Za voznike začetnike, poklicne voznike, učitelje vožnje in nekatere druge voznike pa velja popolna treznost (0,0 alkohola).

Predpisane kazni za voznike motornih vozil se začnejo pri globi 300 evrov in 4 kazenskih točkah, najvišja kazen pa je 1200 evrov in 18 kazenskih točk, kar pomeni prenehanje veljavnosti vozniškega dovoljenja.

Vir: Zakon o pravilih cestnega prometa

Poostren tudi nadzor nad prodajo in ponudbo alkoholnih pijač

Letos so do 15. oktobra opiti vozniki povzročili 1190 nesreč oziroma en odstotek več kot v enakem obdobju lani. Umrlo je 13 udeležencev, kar je dva manj kot v enakem obdobju lani, a hkrati tudi za polovico manj kot v 2020, kažejo podatki Agencije za varnost prometa. Na ministrstvu za zdravje ob tem poudarjajo, da alkohol tudi sicer deluje opojno, povzroča zasvojenost, škoduje zdravju in je eden glavnih dejavnikov tveganja za kronične nenalezljive bolezni, tudi raka. Škoda čezmernega pitja pa se kaže na vseh področjih našega življenja.

Akciji se pridružujejo tudi inšpekcijske službe tržnega in zdravstvenega inšpektorata, ki bodo v okviru svojih pristojnosti nadzorovale prodajo in ponudbo alkoholnih pijač, pa tudi nevladne organizacije, ki delujejo na področju ozaveščanja glede alkohola.