Je to politična kriza ali "stanje povečane politične negotovosti", kot je pretekli konec tedna razmere opisal predsednik republike Borut Pahor?
Časopisni novinarki, ki politično in družbeno dogajanje spremljata iz prve vrste, Urška Mlinarič (Večer) in Barbara Eržen (Delo), ob novem Pahorjevem evfemizmu menita, da smo se predsednikovih stališč brez ostrine že navadili in da do konca njegovega mandata ne gre pričakovati spremembe tega sloga. "Seveda smo v politični krizi, ki jo bo treba prej ali slej razrešiti," odgovarja novinarka Večera Urška Mlinarič v 19. epizodi podkasta o politiki Umetnost možnega. Ob tem pa dodaja: "Predsednik republike ima seveda prav, ko pravi, da je v pristojnosti vlade ali parlamenta. Vendarle bi pričakovali od predsednika, da zavzame bolj jasna stališča. A mislim, da je javnost njegovih stališč že navajena, in ne pričakujem, da bi se do konca njegovega mandata kaj spremenilo."
Lomljenje kopij pri kadrovanju
Naša druga sogovornica, Barbara Eržen z Dela, se strinja s predsednikovo ugotovitvijo v tistem delu, ko govori o negotovosti. "Razmere v politiki so negotove, tukaj se moramo strinjati s predsednikom. Redkokdaj so se poslanci preštevali že pri dnevnem redu. In to se dogaja pri vsakem zakonu, na vsakem parlamentarnem odboru in ugotavljajo, kdo je moral k zobozdravniku. Tako vladanje je težko in tukaj bo treba nekaj presekati. Omenja se zaupnica ali vezava zaupnice na kak ukrep, a predsednik vlade se na to še ni oglasil." Ob špekulacijah, da bo negotovost presekal predsednik vlade z glasovanjem o zaupnici, kolegici opozorita, da je Janša zaupnico vložil le enkrat, leta 2008, ko je bil izid glasovanja predvidljiv. Ni pa šel po zaupnico v svojem drugem mandatu, ko so bila koalicijska razmerja manj predvidljiva in stabilna.
"Če se bo ta pozicija nadaljevala, se bo treba ob vsakem problemu usklajevati posebej," meni Mlinaričeva. Ob tem pa ocenjuje, da se lahko razpoke pokažejo pri kadrovskih vprašanjih: "Vemo, da bo treba odločati o ustavnem sodniku, o zagovorniku načela enakosti, viceguvernerju. Gre za pomembne odločitve in pri tem bo lahko nagajala tako opozicija, kot tudi koalicijska stran, če ji kandidat ne bo ustrezal. Iz izjav predsednika vlade se zdi, da bo predsedovanje Svetu EU-ja izpeljal kot predsednik vlade."
V SMC-ju bi se premikali z "mrtve točke" s povezovanjem
Hkrati je očitno, da koalicijski partnerici izgubljata svojo moč in identiteto. Da je Zdravko Počivalšek neke druge politične interese postavil pred interese stranke, je bilo očitno, ko se je zlahka odrekel ministrici Kozlovičevi iz kvote SMC-ja. Njen odstop je namreč pospremil le z obžalovanjem, rekoč, da je treba postopek ponoviti, kar bi pomenilo "premik z mrtve točke". Vse tudi kaže, da SMC že išče povezave z gibanjem Povežimo Slovenijo. Kandidat za novega pravosodnega ministra iz kvote SMC-ja naj bi bil Marko Starman, ki je v preteklosti že sodeloval z vlado, a takrat kot član SLS-a. "Če vemo, da je Zdravko Počivalšek na gospodarsko ministrstvo že povabil Andreja Čuša, predsednika Zelenih Slovenije, ki sodeluje v projektu Povežimo Slovenijo, in enako velja za SLS. Tako vse kaže v to smer, da je tudi SMC ocenil, da na volitvah sami ne morejo računati na uspeh, kvečjemu v kakšni predvolilni koaliciji," pravi Erženova.
V novi epizodi govorimo tudi o tem, zakaj gospodarstvo podpira vlado, vodstva sindikatov pa so se pridružila protestom, o tem, zakaj je kandidat za pravosodnega ministra Marko Starman in ne na primer Miro Cerar, pa tudi o tem, ali je Levica res ekstremistična in protiustavna stranka.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje