V ZNP-ju so prepričani, da si želi koalicija s spremembami zakona
V ZNP-ju so prepričani, da si želi koalicija s spremembami zakona "zagotoviti politični vpliv na RTV Slovenija še pred jesenskimi lokalnimi in predsedniškimi volitvami". Foto: BoBo

Državni zbor je v ponedeljek z 49 glasovi za in 24 proti potrdil odločitev kolegija predsednice DZ-ja, da se bo novela zakona o Radioteleviziji Slovenija sprejemala po nujnem postopku. Predlog je obravnaval ter z devetimi glasovi za in šestimi proti že potrdil tudi odbor za kulturo. DZ bo predlog novele zakona predvidoma obravnaval na izredni seji v četrtek. Kolegij predsednice DZ-ja bo o tem odločal v sredo.

Iz opozicijske stranke SDS, iz katere je prišla zahteva po tem, da o odločitvi kolegija predsednice DZ-ja na izredni seji odločajo še poslanke in poslanci, so ob tem prihajala opozorila, da predlog ne ustreza poslovniškim merilom za obravnavo po nujnem postopku.

Sorodna novica Asta Vrečko: Razmere na RTV SLO nevzdržne. Grah Whatmough: Očitna kršitev ustave.

Mnenju se pridružujejo tudi v Združenju novinarjev in publicistov (ZNP), v katerem opozarjajo, da namerava spremembe, ki bi po njihovi oceni terjale vsaj nekajmesečno razpravo in razmislek, "vlada Roberta Goloba sprejemati po postopku, ki je predviden za primer vojne, naravne nesreče ali preprečevanje hudih posledic za države".

"Zakon želi koalicija spremeniti še pred parlamentarnimi počitnicami, kar pomeni, da si želi zagotoviti politični vpliv na RTV Slovenija še pred jesenskimi lokalnimi in predsedniškimi volitvami," so navedli in izpostavili, da novela med drugim predvideva "takojšnjo odstavitev direktorja RTV Slovenija, direktorja televizije in direktorja radia, vseh programskih svetnikov in celotnega nadzornega sveta RTV Slovenija."

V ZNP-ju bodo o dogajanju v Sloveniji obvestili mednarodne inštitucije, so še dodali.