Sindikati javnega sektorja so se sicer popoldne srečali z vlado na pogajanjih o izhodiščih za varčevalne ukrepe v javnem sektorju, med katerimi so tudi zmanjšanje nadomestila za prevoz na delo in za prehrano, nižje dnevnice, neizplačilo letošnjega regresa in le polovica regresa v prihodnjem letu, znižanje plač za 15 odstotkov s prvim julijem, omejitev letnega dopusta na največ 32 dni, prisilno upokojevanje ... Celoten predlog varčevanja ima kar 20 točk, sta za TV Dnevnik poročala Dejan Ladika in Anja Huš.
Danes le o poslovniku
Po sestanku so predstavniki vlade in sindikatov javnega sektorja povedali, da se na današnji seji niso pogovarjali o vsebini, temveč le o poslovniku. Pogovore bodo nadaljevali v četrtek popoldne, ko naj bi poslovnik uskladili. Po seji je predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj dejal, da so sindikati danes ugotovili, da je vlada predlagala tudi nekaj novih ukrepov, saj da teh prejšnji teden ni predstavila na seji Ekonomsko-socialnega sveta (ESS).
Pojasnil je, da natančno ne vedo, kdaj je vlada te ukrepe sprejemala, so pa našteli "sedem ali osem" pomembnih ukrepov, ki so jih videli prvič, denimo "ločeno življenje, jubilejne nagrade in odpoved pogodb za izobraževanje zaposlenih v javnem sektorju". "To je bilo nekoliko nerodno za začetek pogajanj, predvsem za utrjevanje zaupanja", je povedal Štrukelj.
Sicer pa imajo v sredo različni sindikati in konfederacije seje predsedstev ali organov, ki o tem odločajo, je še dejal Štrukelj. V sredo in četrtek se bodo tako sindikati opredeljevali do ukrepov in verjetno tudi do nadaljevanja pogovorov o socialnem sporazumu, ki bo v petek na dnevnem redu seje ESS-ja. Na vprašanje, ali bodo govorili tudi o morebitni stavki, pa je dejal: "To ni izključeno."
Sindikat zdravstva in socialnega varstva po besedah njegovega predsednika Zvonka Vukadinoviča že zbira podpise za izvedbo morebitne stavke. Z zbiranjem podpisov so začeli že zdaj, ker morajo stavko, če jo želijo izvesti, napovedati deset dni prej, je pojasnil. "Članstvo bomo povprašali o njihovem mnenju," je dejal. "Stavka bo ali ne glede na rezultate pogajanj z vlado," pravi.
Ščernjavič: Vlada naj najprej odgovori na naše predloge
Sindikalisti poudarjajo, da so vsekakor pripravljeni varčevati, vendar, kot je pred sestankom dejal vodja pogajalske skupine dela sindikatov javnega sektorja Drago Ščernjavič (Sindikat državnih organov Slovenije - SDOS), pričakujejo, da bo vlada najprej povedala, ali sprejema katerega izmed njihovih predlogov, česar do zdaj še ni storila - še več, nanje ni niti odgovorila.
O tem, kako se bodo sindikati odzvali, če vlada ne bo pripravljena popustiti, pa Ščernjavič pravi, da je "možno vse". Povedal je še, da se je sestal s konferenco sindikata upravnih enot, ki je del SDOS-a, na sestanku pa je bilo rečeno, da "ne smemo popustiti niti za milimeter".
Predsednik konfederacije sindikatov Pergam Janez Posedi pravi, da se o stavki za zdaj še niso pogovarjali, bo pa konfederacija imela v četrtek sestanek, na katerem se bodo opredeljevali o tej možnosti. Na vprašanje, ali je presenečen nad tako ostrimi rezi, je Posedi odgovoril, da njega "v tej državi nič več ne preseneča". Ukrepi pa niso ostri, ampak nerazumni, in ravno zaradi tega ni presenečen, je dodal.
Pred tem so se sicer oglasili v sindikatu ministrstva za obrambo, kjer so poudarili, da razumejo, da je kriza in da je potreba po varčevanju, a so predlagani ukrepi vseeno preveč drastičen poseg v njihove pravice, pri čemer so omenili celo možnost stavke. V sporočilu za javnost so podprli stališče obeh policijskih sindikatov in dodali, da bi omenjeni ukrepi "selektivno in nepravično" posegli ravno v pravice vojakov, policistov in carinikov, "saj le-ti zaradi specifike poklica svoje delo opravljajo daleč od svojih bivališč in bi jih tak ukrep najhuje prizadel od vseh zaposlenih v javnem sektorju".
Najprej odprava krivic, nato pa varčevalni ukrepi
Znižanje plač je za vojake in druge zaposlene v obrambnem sektorju problematično - tudi zato, ker so že pri prevedbi v plačilne razrede "izgubili realno vrednost v višini 18 odstotkov, približno 80 odstotkov zaposlenih pa še vedno nima odpravljenega nesorazmerja plač", opominjajo. "Šele, ko bodo odpravljene vse zgoraj naštete krivice, se lahko pričnemo pogajati o znižanju plač, in sicer zgolj linearno," so še zapisali v sporočilu za javnost in ob tem poudarili, da bi "takšen drastičen ukrep pomenil, da bi velika večina zaposlenih v obrambnem resorju padla pod prag revščine". Zmotila jih je tudi napoved neizplačila letošnjega regresa.
Takšna politika bo prinesla "nemire in nerede"
Pravijo, da nimajo ničesar izgubiti, zato vlado, če se ta vseeno odloči za enostranske ukrepe, ki bodo ogrozili eksistenco zaposlenih v obrambi, opozarjajo: "Imamo legitimno pravico in mandat, da se upremo in izvedemo vse, tudi najbolj skrajne ukrepe, da zaščitimo naše interese, ne glede na zakonske omejitve stavke." Če bo vlada takšno politiko nadaljevala, bo to povzročilo socialne nemire in nerede v državi, "kar bo pomenilo še dodatno poglabljanje ekonomske in socialne krize, skupaj s padcem bonitetne ocene," še opozarjajo.
Vlada predlog poslala v petek
Vlada je sicer izhodišča varčevalnih ukrepov vsem socialnim partnerjem, tudi sindikatom, poslala v petek, sindikati pa morajo svoje pripombe nanj podati do petka, ko bo naslednja seja Ekonomsko-socialnega sveta.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje