"Svobodo izražanja veroizpovedi ter verska čustva in prepričanja vseh posameznikov in posameznic ter pripadnikov verskih skupnosti je treba spoštovati, ne glede na to, ali gre za islamsko, krščansko, judovsko ali katero drugo vero," je poudaril varuh človekovih pravic Peter Svetina. Sam javno vedno opozarja na nesprejemljivo ravnanje v družbi, ki zadeva verske skupnosti, kot so različni izrazi nestrpnosti na področju etike javne besede ali skrunitve verskih simbolov ter podobno, so zapisali v kabinetu varuha.
Varuh še ugotavlja, da iskanje meja svobode vesti in delovanje verskih skupnosti tudi v sodobni slovenski družbi ostajata aktualni. Večkrat se tudi pokaže, da gre za vprašanja, ki v svojem bistvu presegajo le nacionalno raven in se z njimi v večjem ali manjšem približku srečujejo tudi drugje po svetu.
Mufti Islamske skupnosti v Sloveniji Nevzet Porić je Svetino seznanil s trenutnim stanjem v povezavi s človekovimi pravicami v kontekstu islamske skupnosti v Sloveniji. Izpostavil je, da gre za manjšinsko skupnost, člani katere so bili v preteklosti večkrat deležni sovražnega govora kot tudi zločinov iz sovraštva. A trenutno stanje je po Porićevih besedah zadovoljivo in v islamski skupnosti zaznavajo manj takih primerov, so poudarke s srečanja povzeli na spletni strani slovenske islamske skupnosti.
Mufti je izpostavil tudi težave v povezavi s statusom imamov, ki nimajo slovenskega državljanstva, in ureditev njihovega statusa kot verskih uslužbencev. Varuh je obljubil, da bo preučil stanje in pomagal pri reševanju tega vprašanja. Glede vprašanja obrezovanja je Porić prosil varuha, da znova preučijo situacijo in revidirajo mnenje varuha človekovih pravic iz leta 2012, ki je po muftijevih navedbah povzročilo veliko težav pri obrezovanju dečkov. Svetina je obljubil, da bodo še enkrat preučili celotno zadevo in muftija o tem obvestili.
Pomen gradnje mostov med različnimi narodi, kulturami in religijami
Strinjala sta se, da je zelo pomembno graditi mostove med ljudmi, ki pripadajo različnim narodom, kulturam in religijam. Izrazila sta mnenje, da je medverski dialog v Sloveniji med verskimi skupnostmi zelo pomemben pri uresničitvi pozitivnega sobivanja in razumevanja med ljudmi, so še zapisali na spletni strani islamske skupnosti.
Svetina in Porić sta se med drugim dotaknila tudi dogajanja med pandemijo covida-19. Varuh je ob zavedanju, da je verska oskrba za marsikoga lahko še posebej pomembna v težkih časih, samoiniciativno preverjal stanje pri verskih skupnostih, policiji, vojski, zavodih za prestajanje kazni zapora in socialnovarstvenih zavodih. Od 56 registriranih verskih skupnosti se jih je na vprašalnik odzvalo 18. Večina teh se je zahvalila varuhu za skrb. Varuh pa je z ugotovitvami seznanil odgovorne, so še zapisali v sporočilu za javnost pri varuhu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje