"Če pride do zavlačevanja ali očitnega kršenja pravic, potem Varuh lahko vstopi, kar smo tudi naredili," je svojo odločitev pojasnil Peter Svetina. Foto: Shutterstock

V primeru, o katerem poročamo že tri leta, se zastavlja vprašanje, ali je v naši državi v resnici poskrbljeno za zaščito otrok. Od dneva, ko je država odtrgala otroke od matere na krut način, pa do sodniške odločitve o skrbništvu nad otroki je namreč preteklo 32 mesecev. Varuh človekovih pravic Peter Svetina odgovarja: "Načeloma so otroci dobro zaščiteni, zagotovo pa je ta primer ne zgolj eksces, ampak eden od ekscesov, ki se dogajajo."

Sorodna novica Po številnih pobegih otrok CSD sodišču predlaga dodelitev otrok materi, zadeva na evropskem sodišču

Varuh je že pred dvema letoma opozoril na napake sodišča v tem primeru, da se nekateri postopki ustavljajo. Takrat smo tudi poročali, da je Okrožno sodišče Ljubljana dolgih devet mesecev zadrževalo spis, namesto da bi ga posredovali višjemu sodišču. Varuh je tudi opozarjal, da je bila sodnica, ki vodi primer, imenovana mimo vseh pravil in da bi to lahko imelo večje razsežnosti, če se tak način uporablja tudi pri drugih sodnih zadevah (Ustavno sodišče sicer napake pri izbiri sodnice ni videlo).

Zakon izjemoma dovoljuje poseganje v odprti postopek

Okrožno sodišče Ljubljana je Varuhu očitalo, da se ne bi smel spuščati v odprte postopke, a ni čisto tako, pojasnjuje Svetina. "Če pride do zavlačevanja ali očitnega kršenja pravic, potem Varuh lahko vstopi, kar smo tudi naredili," je poudaril. To namreč določa 24. člen Zakona o varuhu človekovih pravic in načelo 'kompetence v kompetenci', torej da Varuh sam presodi, kdaj je meja prestopljena.

Foto: MMC RTV SLO
Foto: MMC RTV SLO

"Vedno, ko zaznamo nepravilnosti, posežemo v primer. In tudi tukaj smo posegli, in takrat je tudi sodišče začelo naprej voditi postopke," pojasni Svetina. Opozarjali so vse deležnike – center za socialno delo, sodišče, socialno inšpekcijo, da je treba pospešiti postopke, kar se tiče otrok. Zdaj upajo, da se bodo stvari končno zaključile: "Tri leta je zelo dolg čas v življenju enega otroka in vsi organi so dolžni reagirati takoj in v najboljšo korist otroka. Država mora delovati, zaščititi moramo tiste najranljivejše."

Te dni pošiljajo svoje mnenje na ESČP

Te dni pa končujejo svoj odgovor Evropskemu sodišču za človekove pravice: "Smo ponudili ESČP-ju, da sodelujemo kot tretja stran s svojim pravnim stališčem, in sodišče nas je pred 14 dnevi obvestilo, da nas vabijo k sodelovanju. V naslednjih dneh se bo iztekel rok, da podamo svoje mnenje," je povedal Svetina

"Dokazali smo, da so naši argumenti pravilni, in tudi naša dejavnost, ki je potekala neprestano. Mi smo že večkrat ponudili Evropskemu sodišču sodelovanje, vendar za zdaj nismo bili uspešni. Tokrat pa je sodišče za človekove pravice presodilo, da je naše sodelovanje v tem primeru ključnega pomena," je še poudaril.