Tudi mariborska romska aktivistka Jasmina Ahmetaj, sicer zagovornica pravic romskih žensk, je naklonjena ohranjanju romske kulture in tradicije. Zato verjame v dogovorjene, ne pa tudi prisilne poroke. "Romi, ki izhajamo iz Balkana, verjamemo v to, da nikoli ne bomo srečni, če nas pač ne blagoslovijo starši."
Sicer priznava, da se pri dogovorjenih porokah dogajajo tudi zlorabe, a se pri njih hitro ukrepa. "Če bi šlo za zlorabo, zlasti pri mladoletnih, pa že imamo toliko pomoči od centra za socialno delo," pravi Ahmetajeva in dodaja, da se mladi Romi tudi zavedajo, na koga se morajo v primeru prisilnih porok obrniti.
V mariborski romski skupnosti zagovarjajo poroke mlajših partnerjev, kjer mlada zakonca postaneta del družine, v katero se priselita, in lahko računata na njeno podporo. Jasmina Ahmetaj ob tem pove, da ne zagovarja porok pred polnoletnostjo, je pa naklonjena porokam mlajših partnerjev, ki se tako ne izgubijo in ohranijo stik z lastno identiteto.
Romski mladi pa se vse pogosteje poročajo tudi s predstavniki večinskega naroda. To je sicer v preteklosti povzročalo negodovanja na obeh straneh, danes pa le še v redkih primerih.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje