To dajatev bi morali z letom 2014 začeti obračunavati po novi metodologiji, kar pa bi povzročilo bistveno višjo obremenitev kmetov. V SDS-u so zato predlagali, naj se katastrski dohodek tudi za leti 2014 in 2015 izračuna na enak način in v enaki višini kot za leto 2013, DZ pa je na predlog vlade to prehodno obdobje podaljšal še za leto dni.
To pomeni, da bo za leto 2014 obračunanega vsaj za 70 milijonov evrov manj katastrskega dohodka, kot bi ga bilo sicer, je opoldne v razpravi povedal Andrej Vizjak (SDS). "Nenehno zviševanje davkov zmanjšuje konkurenčnost in motiviranost slovenskih kmetov za obdelovanje zemlje," je dodal. Za leto 2013 je bil obračunan katastrski dohodek v vrednosti 47,8 milijona evrov.
Zakon so popravljali že lani
Državna sekretarka na finančnem ministrstvu Mateja Vraničar je spomnila, da je bil zakon o ugotavljanju katastrskega dohodka sprejet leta 2011, prvi izračuni pa so pokazali na nekatere pomanjkljivosti, zato je bilo treba zakon popravljati že lani. Danes sprejeta novela zakona po njenih besedah odgovarja na ista vprašanja, s katerimi se je ukvarjala tudi vlada.
Športniki bodo morali varčevati za konec kariere
DZ je sprejel tudi zakon o premostitvenem zavarovanju poklicnih športnikov, s katerim se bo ustanovil poseben sklad, v katerega bodo poklicni in vrhunski športniki vplačevali svoje zaslužke od nagrad ali pokroviteljskih pogodb, po koncu kariere pa iz njega črpali denar.
Novi zakon določa, da se določen delež prihodkov poklicnih in vrhunskih športnikov nakazuje v omenjeni sklad in ne bo obdavčen. Ob dvigu denarja pa bo največje mogoče obdavčenje 30-odstotno. Denar bodo lahko športniki iz sklada dobili po 30. letu starosti ali izjemoma prej, če se bodo poškodovali ali končali kariero, kar bo ugotavljala posebna komisija.
V zavarovanju le okoli 1.500 športnikov
V zavarovanje se bodo morali obvezno vključiti športniki, ki imajo sklenjene pogodbe z društvi, člani nacionalnih panožnih zvez. Za prostovoljno vključitev bo mogoče zaprositi tudi brez pogodbe o zaposlitvi, če športnik s stalnim prebivališčem v Sloveniji pridobi status vrhunskega športnika.
Izplačilo iz sklada je predvideno v mesečnih obrokih ali enkratno, vendar le v skupni višini do 5.000 evrov. Zavarovanje bo obvezno le za približno 500 poklicnih vrhunskih športnikov, v neobveznem delu pa naj bi bilo predvidoma vključenih približno 1.000 športnikov, kar je le dva odstotka registriranih športnikov v državi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje