MOPE je prejšnji teden napovedal, da bo vladi zaradi novega sistema omrežnine predlagal razrešitev preostalih treh svetnikov Agencije za energijo, potem ko sta dva na njen poziv že odstopila. Poteze vlade, ki bi lahko pomenile poseg v neodvisnost agencije, spremljata tako Evropska komisija kot Acer. Foto: BoBo
MOPE je prejšnji teden napovedal, da bo vladi zaradi novega sistema omrežnine predlagal razrešitev preostalih treh svetnikov Agencije za energijo, potem ko sta dva na njen poziv že odstopila. Poteze vlade, ki bi lahko pomenile poseg v neodvisnost agencije, spremljata tako Evropska komisija kot Acer. Foto: BoBo

Po decembrskem pozivu premierja Roberta Goloba sta od petih članov sveta Agencije za energijo odstopila dva člana, Mitja Breznik in Sandi Šterpin, ostali so Borut Žlahtič, Janez Kopač in Borut Bratina. Minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer je minulo sredo napovedal, da bo vlada na današnji seji predlagala njihovo razrešitev.

Sorodna novica Evropska komisija ministrstvo opozarja, da je Agencija za energijo neodvisen organ

A kot kaže, so si najprej v koaliciji in nato še na vladi premislili. Podpredsednik vlade Matej Arčon je v izjavi za javnost pojasnil, da so na seji razpravljali o predlogu razrešitve svetnikov, a dokončne odločitve niso sprejeli. Po njegovih besedah si bodo vzeli čas za razmislek, tudi zaradi dopisa Evropske komisije. Ta je namreč opozorila, da bi pri razrešitvi lahko šlo za nedopusten politični pritisk na agencijo. Kot je dejal Arčon, nameravajo Komisiji predstaviti še "svojo plat zgodbe". "Če bo vlada zaznala stvari, ki škodujejo Slovenkam in Slovencem, ne bo gledala stran, ampak bo ukrepala, seveda v okviru zakonodaje. (...) Ne želimo narediti koraka v napačno smer, vzeli smo si čas, dokončna odločitev bo sprejeta v naslednjih tednih, obrazložitev mora biti v skladu z zakonodajo, zato se ne želimo prenagliti," je dejal Arčon.

Spomnil je, da je ministrstvo prejelo poziv Komisije, naj ustrezno obrazloži vse nadaljnje postopke, zato nameravajo pripraviti gradivo, v katerem bi obrazložili svoje poteze in pridobiti njeno podporo. "Vztrajamo, da tri člane razrešijo, a vzeli smo si čas, gradivo mora temeljiti na natančnih zakonskih podlagah."

Na vprašanje, kako razumejo zaskrbljenost Komisije, da gre pri napovedi razreševanja svetnikov agencije za nedopusten političen pritisk, je Arčon odgovoril: "Zaskrbljen si lahko takrat, ko poznaš samo eno plat zgodbe, zato nameravamo predstaviti tudi drugo plat zgodbe."

Agencija za energijo: Veseli nas, da je prevladal pravni pristop

Z Agencije za energijo so sporočili, da odločitev vlade, da prekine odločanje o predlogu razrešitve preostalih članov sveta agencije, pozdravljajo: "Veseli nas, da je prevladal pravni pristop, saj vlada ni posegla v avtonomijo neodvisnega regulatorja z morebitnimi nezakonitimi ukrepi."

Hkrati so zavrnili "politične trditve, da agencija blokira zeleni prehod ali odvrača državljane od prehoda na čiste vire energije": "Ravno nasprotno, spodbujamo vključevanje zelenih tehnologij, hkrati pa zagotavljamo enako obravnavo vseh uporabnikov pri uporabi omrežja," so zapisali in dodali, da agencija ni političen organ, "temveč strokovna institucija, ki si prizadeva za nepristransko in strokovno delo v korist vseh deležnikov, zato lahko na tovrstne očitke odgovarjamo le strokovno in ne politično".

Poziv vladi, naj čim prej predlaga manjkajoče člane sveta

Ob tem je Agencija za energijo vlado znova pozvala, naj raje čim prej predlaga manjkajoče člane sveta agencije, ki je od konca lanskega decembra nesklepčen. Svet, ki je po zakonu šestčlanski, ima namreč zaradi spora glede novega obračuna omrežnine zdaj le tri člane in ne more sprejemati odločitev. "Šele polno delujoči svet agencije bo lahko resno pristopil k analizi in morebitnim spremembam omrežninskega sistema, vključno z upoštevanjem analize, ki jo je nedavno pripravil Eles. Naša želja je, da novo metodologijo v prihodnje še izboljšamo in po potrebi nadgradimo, pri čemer pa potrebujemo ustrezen čas in strokovno, argumentirano razpravo," so zapisali v sporočilu za javnost.

30. decembra lani je MOPE že odprl poziv za zbiranje predlogov kandidatov za člana sveta agencije, ministrstvo bo listo kandidatov poslalo vladi, ta pa bo nato predlog kandidatov posredovala v DZ. Kandidata lahko predlaga tudi vlada sama. O kandidatih bo nato odločal DZ, člane sveta na predlog vlade namreč imenujejo in razrešujejo poslanci.

Ministrstvo je pred kratkim napovedalo tudi interventni zakon, s katerim bi omilili primere najbolj
Ministrstvo je pred kratkim napovedalo tudi interventni zakon, s katerim bi omilili primere najbolj "ekscesnih" dvigov omrežnin. Foto: Shutterstock

Kumer: Na eni strani so argumenti agencije, na drugi pa energetska politika države

Kumer je v izjavi za medije ob robu seje dodal, da so glede možne razrešitve članov sveta danes opravili "kar močno vsebinsko razpravo", nato pa so to točko dnevnega reda prekinili. "Z Evropsko komisijo že imamo aktiven dialog. Računam, da ga bomo v najkrajšem možnem času v Bruslju opravili tudi fizično," je dejal. Če bodo od komisije prejeli potrditev, da razmišljajo v pravi smeri, bodo predlog za razrešitev poslali v DZ, je napovedal.

Med drugim nameravajo dodatno podkrepiti svojo obrazložitev namere in svoje argumente. "Na eni strani so seveda argumenti Agencije za energijo, druga stran pa je energetska politika države. Ta del moramo absolutno predstaviti komisiji in prepričan sem, da imamo glede tega močne argumente, ki so na naši strani, tudi skladno z evropsko zakonodajo in s strateškimi načrti," je dejal. Verjame, da bo komisija cenila, da so se najprej posvetovali z njo.

Glede odnosa z vodstvom Agencije za energijo je ocenil, da so strasti že umirjene. Poudaril je, da imajo z agencijo ves čas zelo aktiven in spoštljiv dialog tako na strokovni kot politični ravni. "Zato se mi ne zdi pošteno, da se ta dialog postavlja v luč pritiskov. /.../ To niso bili nobeni pritiski, vendar pa ima vlada kljub vsemu svoje pristojnosti. Trdim, da te meje nismo nikoli prestopili. Ščititi moramo tudi določene skupine odjemalcev; ranljive, tiste, ki so že opravili zeleni prehod in so zdaj kaznovani za nazaj, kar je zelo slabo sporočilo za ostale državljane," je dejal.

Tudi Arčon je dejal, da na vladi ocenjujejo, da so bili državljani s strani agencije zavedeni ter da ta zavira zeleni prehod. Medtem ko je trdila, da je 90 odstotkov državljanov na enakem ali boljšem, hkrati "kaznuje približno deset odstotkov ljudi, ki so prešli na čiste vire energije," je dejal Arčon.

Vlada je razpravlja tudi o možnosti ustavne presoje omrežninskega akta, vendar glede tega še ni sprejela nobene odločitve. To točko dnevnega reda so tako prekinili, dokončno odločitev pa je pričakovati v naslednjih tednih.

Sorodna novica Vlada bo predlagala razrešitev svetnikov agencije. Nov sistem bi omilila z interventnim zakonom.

Pozivi EU-komisije in Acerja

Vlada je v sporu z Agencijo za energijo glede nove omrežninske metodologije, uveljavljene 1. oktobra lani, ki jo je vse dotlej podpirala. Glavni očitek vlade in ministrstva nacionalnemu energetskemu regulativnemu organu je, da je z novo metodologijo obračunavanja omrežnine "kaznoval" tista gospodinjstva, ki so doslej z montažo sončnih elektrarn, toplotnih črpalk, uporabo električnih avtomobilov, lastnimi sredstvi prispevala k zelenemu prehodu in zmanjševanju svojega ogljičnega odtisa.

Prav tako naj agencija v obdobju pred uveljavitvijo novega sistema ne bi prisluhnila strokovnim pomislekom, ki so prišli z ministrstva. Očitajo ji tudi, da ni upoštevala priporočil evropske Agencije za sodelovanje energetskih regulatorjev (Acer), naj se spremembe omrežninskih metodologij uvajajo postopoma. To razburja tudi gospodarstvo, ki si prizadeva za povrnitev starega sistema, a ta v kratkem času po mnenju stroke niti ni mogoč. Vrnitve starega sistema s februarjem, ki jo je konec decembra zahteval tudi premier, tako ni več na mizi.

Na drugi strani na Agenciji za energijo opozarjajo, da bi razrešitev preostalih svetnikov pomenila nedopusten politični pritisk, in vztrajajo, da novi omrežninski sistem pravičneje razporeja stroške med uporabniki. Agencija je o dogajanju obvestila tudi Evropsko komisijo, iz katere so se odzvali v torek. Ministrstvu so poslali dopis, v katerem so izrazili zaskrbljenost nad dogajanjem in opozorili na veljavno zakonodajo EU-ja.

Razrešitve treh članov Agencije za energijo ni bilo

Na Evropsko komisijo se je obrnil tudi Acer in v pismu izrazil zaskrbljenost "zaradi političnih pritiskov na Agencijo za energijo glede na nedavno napoved vlade, da bo državnemu zboru podala predlog za razrešitev tistih članov sveta, ki še niso odstopili".

Na ministrstvu so že včeraj zavrnili očitke o pritiskih na agencijo in poudarili, da se zavedajo pomena njene neodvisnosti in da spoštujejo zakonski okvir. "Zavedamo se, da moramo ohraniti integriteto regulatorja, vendar prav tako ne smemo zanemariti širših potreb, ki se pojavljajo v sodobnem energetskem okolju," so zapisali na MOPE-ju.

Ministrstvo je sicer napovedalo tudi interventni zakon, s katerim bi omilili primere najbolj "ekscesnih" dvigov omrežnin. Kot je pred tednom dni dejal Kumer, razmišljajo v smeri, da bi v visoki sezoni delno ali pa v celoti oprostili stroške omrežnine za dogovorjeno obračunsko moč za najdražji časovni blok.

57. člen evropske direktive o skupnih pravilih notranjega trga električne energije Agenciji za energijo nalaga, da pri opravljanju svojih regulativnih nalog ne zahteva ali sprejema neposrednih navodil od nobene vlade ali drugega javnega ali zasebnega subjekta. 33. člen energetskega zakona navaja, da direktorica, člani sveta in zaposleni pri svojem delu niso vezani na navodila ali usmeritve državnih organov.