Vlada je že pripravila poziv za nove nadzornike. Foto: BoBo
Vlada je že pripravila poziv za nove nadzornike. Foto: BoBo

Vlada se je seznanila s poročilom parlamentarnega odbora za izobraževanje, znanost, kulturo, šport in mladino k poročilu o delovanju nadzornega sveta RTV-ja v letu 2011. Iz poročila izhaja, da je nadzorni svet namenjal premalo pozornosti nadziranju poslovanja RTV-ja in da poraba denarja, pridobljenega s prodajo delnic Eutelsata in državnih obveznic, ni bila pregledna.

Poleg tega poročilo navaja, da je bilo oblikovanje tarife na multipleksu A za komercialno televizijo neargumentirano in da je šlo za nenamensko porabo razvojnih sredstev za kritje izpada RTV-prispevka.

Večina članov odbora za izobraževanje, znanost, kulturo, šport in mladino je 10. aprila zavrnila poročilo nadzornega sveta RTV-ja za leto 2011 ter ga ocenila kot nepopolnega in zavajajočega. Odbor je zato s sklepom predlagal DZ-ju, vladi in zaposlenim na RTV-ju, da po svojih pristojnostih razrešijo članice in člane nadzornega sveta.
Šetinc: Gre za protizakonito dejanje
Vlada je s samovoljno predčasno razrešitvijo štirih predstavnikov ustanovitelja v nadzornem svetu prekršila zakonodajo, pa je prepričan predsednik nadzornega sveta Lenart Šetinc. "Razlogi, ki jih vlada navaja za razrešitev, so nepreverjeni in izmišljeni. Tu gre očitno še za eno politično odločitev," je dejal.

Del avtonomije RTV-ja je po njegovem mnenju tudi "zakonsko določilo, da članov programskega in nadzornega sveta pred koncem mandata ni mogoče samovoljno po odločitvi vlade razrešiti". O razlogih vlade za predčasno razrešitev predstavnikov je Šetinc povedal, da so izmišljeni in da jih pred to vladno odločitvijo ni nihče preverjal ne pri nadzornem svetu ne pri RTVS.