S predajo bojne zastave je zdaj že nekdanji načelnik Generalštaba Slovenske vojske Alojz Šteiner posle predal nasledniku Dobranu Božiču. Poslovil se je tudi od vojaškega poklica. "Danes se praktično zaključuje tudi moje službovanje v Slovenski vojski," je povedal Šteiner. Delo vojaka je opravljal več kot 33 let, zdaj pa odhaja "novim izzivom naproti".
Šteinerjeve bogate izkušnje, ki jih je pridobival v osamosvojitveni vojni, v vzpostavljanju Slovenske vojske in njeni profesionalizaciji, pa tudi v zavezništvu, bodo po besedah ministra za obrambo Aleša Hojsa tudi v prihodnje lahko veliko prispevale k nadaljnjemu razvoju naših oboroženih sil. Dodal je, da je Šteiner svoje naloge "v največji meri izpolnil zelo dobro, nekaj slabše pa so razmere v komunikaciji, v medčloveških odnosih".
"Bilo je težje kot v vojni za Slovenijo"
Šteiner pa je poudaril, da svojemu nasledniku predaja "zelo dobro vojaško organizacijo, ki je v marsičem boljša, bolj profesionalna in urejena od tiste, ki sem jo prevzel pred 34 meseci". Svoj mandat je ocenil kot zahteven, izjemno naporen in tudi uspešen. Prepričan je, da "je bilo težje kot takrat, ko smo bili v vojni za samostojno Slovenijo, ne zato, ker bi bilo bolj nevarno, ampak ker je bilo velikokrat bolj negotovo".
Zaupanje v vojsko je na visoki ravni
Novi načelnik Božič pa se je zahvalil Šteinerju za "velik prispevek" k vojski v celotni karieri. Sam verjame v optimizem, moralne vrednote in pogum v Slovenski vojski, da bi jim tudi z omejenimi finančnimi sredstvi uspelo zadržati visoko raven profesionalnosti in zaupanja v vojsko.
V to verjame tudi minister Hojs, ki je dejal, da je vojska izjemno domoljubna in ji tako slovenska javnost in mednarodna skupnost zelo zaupata. Načelnik Božič je po njegovih besedah v svoji vojaški karieri pokazal izjemno usposobljenost, prizadevnost in lojalnost. "Mislim, da prevzema Slovensko vojsko na visokem profesionalnem nivoju," je dodal.
"Metanja iz služb ne bo"
Se je pa dotaknil tudi potrebe po varčevanju v javnem sektorju. Meni, da odpuščanja v smislu "metanja iz službe" ne bo. "Dejstvo pa je, da imamo tudi pri nas precej ljudi, ki bi lahko že zapustili civilni del in odšli v pokoj." Tu bi bilo po njegovem mnenju treba najti sistemsko rešitev, ki bi bila sprejemljiva za celotno javno upravo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje