Gimnazija Ledina, Ljubljana. Foto: BoBo/Borut Živulovič
Gimnazija Ledina, Ljubljana. Foto: BoBo/Borut Živulovič

Do roka je svojo prvotno prijavo preneslo 1963 kandidatov. Ker se je na nekaterih izobraževalnih programih sprva prijavilo zelo malo kandidatov ali celo nihče, je ministrstvo za vzgojo in izobraževanje na nekaterih programih obseg razpisanih mest v aprilu zmanjšalo. Tako je trenutno na voljo 24.894 razpisanih mest, saj se je prvotno razpisan obseg mest zmanjšal za 666 mest, so sporočili z ministrstva.

V programe nižjega poklicnega izobraževanja se je prijavilo 625 kandidatov, v programe srednjega poklicnega izobraževanja 4340 – od tega se jih je 212 odločilo za vajeniško obliko izobraževanja – v programe srednjega strokovnega izobraževanja 9942 in v gimnazijske programe 7963 kandidatov. Za programe splošne gimnazije se je prijavilo 6246 kandidatov, za strokovne gimnazije pa 1717.

Največji delež prijavljenih je v srednjem strokovnem izobraževanju – 43,5 odstotka (lani 42,9 odstotka), sledijo gimnazijski programi s 34,8 odstotka prijavljenih (lani 35,8 odstotka), srednje poklicno izobraževanje s skoraj 18 odstotkov prijavljenih (lani 18,7 odstotka) in nižje poklicno izobraževanje z 2,7 odstotka prijavljenih kandidatov (lani 2,6 odstotka).

Največ zanimanja je za gimnazije ter programe ekonomski tehnik, frizer in zdravstvena nega v Ljubljani. Pri teh je ta trenutek največja razlika med številom prijav in vpisnih mest za novince.

Za program ekonomski tehnik na ekonomski šoli v Ljubljani je prijavljenih kar 51 bodočih dijakov več, kot je predvidenih mest. Sledita programa zdravstvena nega v Ljubljani, tam je 49 prijav več od razpoložljivih mest, in frizer - prav tako v Ljubljani - s presežkom 44 prijav. Na teh šolah bodo vpis skoraj zagotovo omejili.

Za en razred več prijav imajo med drugimi še tehniška gimnazija v Novem mestu, program ekonomski tehnik v Mariboru, tehnik oblikovanja v Ljubljani, v športni oddelek gimnazije Murska Sobota pa se je prijavilo še enkrat toliko devetošolcev, kolikor je vpisnih mest na razpolago.


Najmanj zanimanja
je za programe pečar, slikopleskar, zidar, obdelovalec lesa, tapetnik, orodjar, trgovec, mesar, za gastronomijo in turizem. V programe tapetnik v Škofji Loki ter dimnikar in tesar v Mariboru je prijavljen le po en kandidat.

Devetošolci so se vpisali v srednje šole

Počkar: Devetošolci so se dobro razporedili

Predsednica društva srednješolskih ravnateljev Nives Počkar ugotavlja, da so se devetošolci tokrat bolje razporedili, na kar so sicer ravnatelji opozarjali v preteklosti. "Kandidati so zdaj mogoče razmislili o svojih sposobnostih in se prijavljali, kje imajo boljše možnosti za vpis v prvem krogu," je dejala za STA.

Ob tem je kot zanimivost poudarila velik naval na program ekonomski tehnik, kjer je preveč prijavljenih kandidatov, medtem ko so na lesarskih programih še prosta mesta. To po njenem mnenju očitno kaže, da mladi razmišljajo, da pridejo do želenega poklica.

21.571 devetošolcev

Letos končuje osnovno šolo 21.571 devetošolcev (lani 19.881). Število trenutnih prijav za vpis v srednjo šolo je sicer večje, kot je vpisna generacija, ker so prijavo za vpis v prvi letnik lahko oddali tudi kandidati, ki osnovno šolo končujejo v tujini, in tisti, ki se znova želijo vpisati v prvi letnik, a v drug izobraževalni program. Omenjeni kandidati lahko v skladu z rokovnikom oddajo prijavnico še do 16. maja.

Dijaki, ki se preusmerjajo, lahko oddajo prijavnico samo na programe, kjer je manj prijavljenih, kot je razpisanih mest.

Letošnje stanje prijavljenih kandidatov ne odstopa od dozdajšnjih. "Zaznali smo nekoliko povečano zanimanje za vpis v programe nižjega poklicnega izobraževanja. Kot vsako leto se največ kandidatov prijavi v programe srednjega strokovnega izobraževanja, sledijo gimnazijski programi in nato programi srednjega poklicnega izobraževanja," so zapisali na ministrstvu.

Prostih mest je več kot kandidatov

Ministrstvo sicer vsako leto razpiše približno od 4000 do 5000 prostih mest več, kot je kandidatov. To pomeni, da je prostih mest dovolj in da imajo kandidati tudi dovolj možnosti izbire.

Veliko šolam ob koncu prijavno-vpisnega postopka za vpis novincev ostajajo prosta mesta, in sicer na vseh vrstah programov, tudi gimnazijskih. Težava, ki jo na ministrstvu opažajo v zadnjih nekaj letih, pa je, da se veliko kandidatov iz manjših krajev ali krajev blizu večjih središč odloča za vpis v šole v večjih središčih. Še posebej to velja za osrednjeslovensko in savinjsko regijo, pa tudi za podravsko regijo.

Ministrstvo poskuša upoštevati in omogočiti čim večjemu številu kandidatov, da se vpišejo v izbrani program, pa tudi v izbrano šolo. Če ima šola prostorske in kadrovske pogoje in če je velik interes za vpis, poskušajo skupaj s šolami poiskati rešitve v smeri razpisa novega programa na šoli ali povečanja obsega prvotno razpisanih mest v programih, ki se na šoli že izvajajo, tako da se razpiše dodatni oddelek.

Te šole imajo tudi možnost, da ministrstvu do 9. maja posredujejo svoje predloge za morebitno povečanje obsega trenutno razpisanih mest. Končna odločitev bo znana najpozneje 24. maja, ko bo tudi znano, katere šole bodo dejansko omejile vpis.